У зоні АТО замовчуються факти зґвалтувань – правозахисники

Дата: 23 Жовтня 2015
A+ A- Підписатися

В Україні замовчуються факти зґвалтувань, вчинені на сході держави.  

Про це заявили представники Міжнародної федерації за права людини (FIDH), які активно співпрацюють з Міжнародним кримінальним судом (МКС). 

Прокуратура МКС звертає особливу увагу на злочини, пов’язані із сексуальним насильством проти жінок та чоловіків, а також рабством. Такі злочини стаються в будь-якому військовому конфлікті і часто випадають з поля зору.

“Проблема документування випадків сексуального насильства дуже велика. Як самі жертви не дуже схильні про це розповідати, так й суспільство схильне маргіналізувати таких жертв. Відповідно, виходить замкнене коло, яке призводить до більшої безкарності”, – пояснює Александра Кулаєва, керівниця відділу Східної Європи і Центральної Азії FIDH.

Правозахисниця переконана, що необхідно надати можливість жертвам таких злочинів свідчити анонімно.  

“Такі злочини завжди стаються у місцях багатомісячного незаконного позбавлення волі без доступу громадськості. Натяки й чутки про це також є в Україні. Тому держава, яка має володіти більшими можливостями у розслідуваннях, повинна розслідувати такі натяки й чутки й надавати можливість жертвам анонімно чи конфіденційно свідчити”, – передає слова Александри Кулаєвої кореспондент Центру інформації про права людини.

Правозахисники зауважують, що в Україні є свідки сексуального насильства щодо чоловіків. 

“Я була присутня на презентації доповіді “Ті, що пережили пекло” в Варшаві в ОБСЄ. Туди приїхали жертви такого насильства. Один із чоловіків розповідав про те, як його утримували в підвалі без світла протягом 30 днів. Він був присутній при ґвалтуванні овочами одного із в’язнів. Він не знав його імені. Це факт тортур, який ще й до того ж включає в себе сексуальне насильство, що переводить злочин на серйозніший рівень”, – каже Александра Кулаєва.

Правозахисники радять дотримуватись ґендерного балансу в слідчих органах, чого зараз в Україні немає. Тоді такі злочини, ймовірно, будуть частіше фіксуватися і розслідуватися, припускають експерти.

Також вони наполягають на збільшенні людських та фінансових ресурсів для розслідування міжнародних злочинів, адаптації українського законодавства відповідно до норм Римського статуту та на створенні мобільних груп слідчих з різних регіонів України. 

Нагадаємо, раніше правозахисники FIDH заявили, що не бачать причин, чому Україні не слід ратифіковувати Римський статут, оскільки Україна вже й так визнала юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: