У Раді пропонують конфіскувати майно українців, які отримали російське громадянство: що з цим не так?

Дата: 06 Червня 2019
A+ A- Підписатися

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №10363 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо цивільної конфіскації майна осіб – громадян України, котрі добровільно отримали громадянство Російської Федерації та проживають в окремих районах Донецької та Луганської областей”, який, у разі його ухвалення, дозволить конфіскувати майно у жителів окупованого Донбасу, що отримали російські паспорти. 

Про це повідомляє пресслужба парламенту. 

Автор законопроєкту Олег Мусій 

Автор законопроєкту депутат Олег Мусій стверджує, що головною метою документа є гарантування національних інтересів і безпеки державних кордонів України. Нардеп пропонує надати в законодавстві визначення цивільної конфіскації, визначити уповноважений на ухвалення рішення про цивільну конфіскацію орган – суд та надати повноваження Кабінету Міністрів України визначити порядок (збирання доказів, осіб, які мають право звертатися до суду, та інше) цивільної конфіскації.

“Прийняття даного законопроєкту буде додатковим стимулом для відмови громадян України, які проживають в окремих районах Донецької та Луганської областей від можливості отримати паспорт громадянина РФ”, – стверджує Мусій у пояснювальній записці до законопроєкту. 

Реєстрація законопроєкту вже викликала жваву реакцію не тільки у правозахисників, які наголошують на тому, що документ суперечить Конституції, але й у колег Мусія. Так, депутатка Ірина Суслова написала у себе на сторінці у Facebook, що їй дуже прикро працювати з “колегами, які можуть дозволити собі таке ганебне ставлення до власних громадян”.

Зі свого боку адвокаційна менеджерка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова зауважує, що запропоновані Мусієм заходи “стимулювання” є нічим іншим, як намаганням залякати мешканців окупованих територій, одночасно здобувши політичні дивіденди на просуванні нереалістичної форми відповідальності за діяння, які взагалі не мають ознак правопорушення відповідно до національного законодавства. 

“По-перше, приймати громадянство будь-якої іноземної держави не заборонено законодавством України. І ця норма не залежить від місця реєстрації особи, яка має бажання отримати таке іноземне громадянство. По-друге, запропонований механізм конфіскацій передбачає позбавлення права власності без відповідного правового підґрунтя, бо за своєю суттю конфіскація – це не превенція правопорушення, а санкція за вчинення правопорушення. А, як вже зазначалося, прийняття громадянства РФ будь-якою особою не є правопорушенням. По-третє, пан Мусій пропонує внести в Цивільний кодекс України таку форму відповідальності, як “цивільна конфіскація”, коли будь-яке рухоме та нерухоме майно людини може бути конфісковане в дохід держави, або в дохід сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад. При цьому в законопроєкті відсутній механізм такої конфіскації (вказано, що це може відбутися після припинення громадянства України за рішенням суду в порядку, встановленому КМУ)”, – наголосила експертка. 

Як відомо, 24 квітня президент Росії Володимир Путін підписав указ про спрощене надання громадянства жителям окупованих районів Донецької і Луганської областей. Право на спрощене отримання громадянства відтепер мають люди, які постійно проживають на Донбасі. Для отримання російського паспорта влада РФ пропонує українцям, які живуть в окупованих районах Донецької та Луганської областей, подати відповідну заяву, копію документа, який підтверджує особу і місце проживання, свідоцтво про шлюб, а також свідоцтво про народження, якщо дитині просять надати громадянство РФ. Відтепер розгляд заяв про спрощене надання громадянства має, на думку російської влади, займати не більше трьох місяців. 

Українські політики та міжнародні партнери одразу після оприлюднення указу наголосили, що такий крок Росії підриває мінські домовленості та фактично є провокацією з боку російської влади. Однак згодом у Кабміні розповіли, що можуть розглянути питання можливості позбавлення пенсії українців з тимчасово окупованих територій Донбасу, які отримали російські паспорти.

Центр прав людини ZMINA розповідав тоді, чому дискусії стосовно позбавлення українців громадянства, або притягнення до кримінальної відповідальності, або позбавлення соціальних виплат чи пенсії через отримання російських паспортів видаються дивними, а самі ідеї суперечать законам України.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: