У другому півріччі 2016 року в окупованому Криму стались 37 випадків порушень свободи слова – огляд

Дата: 22 Січня 2017
A+ A- Підписатися
Центр інформації про права людини зафіксував 37 порушень свободи слова в окупованому Росією Криму у другому півріччі 2016 року.

Моніторинговий огляд, оприлюднений російською та англійською мовами, розкриває випадки порушення свободи слова і висловлювання думок через напади, фізичне насильство, пошкодження майна, кримінальне та адміністративне переслідування, в тому числі – допити, обшуки, арешти, штрафи, обмеження теле- і радіомовлення, блокування ЗМІ в інтернеті, відмови у доступі до інформації, заборони на проведення зйомок, звільнення з роботи, погрози, цензуру, а також інші випадки тиску на журналістів, блогерів, інших громадян, які висловлюють свою думку публічно або поширюють інформацію.

У другому півріччі кримінального переслідування зазнали ялтинська активістка Лариса Китайська, редактор “Твоя газета” Олексій Назимов і відеооператор Андрій Облезов, кримськотатарський активіст Сулейман Кадиров за начебто заклики до “невизнання кордонів РФ”, 24-річний учасник севастопольського руху “Ультрас”, ім’я якого не називають. Молодика засудили до двох років і двох місяців позбавлення волі (умовно) через заклики в інтернеті до звільнення Криму від російської окупації військовим шляхом. Окупаційна влада піддавала кримінальному переслідуванню генерального директора ТОВ “Гранд Медіа” Олексія Амеліна та кримського журналіста Миколу Семену. Журналіста звинуватили у сепаратизмі через публікацію статті у виданні “Крим.Реалії”.

У фокус моніторингу потрапив один випадок нападу і фізичного насилля, який стався у липні 2016 року. Прес-секретарка “Федерації незалежних профспілок Криму” Галина Балакіна та телеоператор федерації прибули на підприємство “Кримтролейбус”, аби розглянути скарги колективу на необґрунтовані звільнення та скорочення заробітних плат. Представників федерації грубо виштовхали з приміщення. Правоохоронці в окупованому Криму не помітили насилля, хоч напад був зафіксований на відеокамеру. 

У розділі “Адміністративне переслідування” розповідається про затримання активіста Олексія Шестаковича. Силовики підозрювали його у вживанні наркотиків, та сам активіст пов’язує переслідування із заявленим пікетом ФСБ 20 вересня. Його також звинувачували у малюванні під трафарет закликів до бойкоту виборів на півострові.

“Залізнодорожний суд Сімферополя” оштрафував активіста на тисячу рублів за допис у мережі “Вконтакте”, який начебто він розмістив у 2010 році. Допис містить визнане в Росії екстремістським відео “Останній відеозапис хлопців із Приморських партизан”.

У моніторинговому огляді йдеться про один обшук на проросійському кримськотатарському телеканалі “Миллет” та один допит редактора газети “Алубика” Рагіма Гумбатова. Центр інформації про права людини зафіксував також два випадки погроз, один випадок вилучення й один випадок цензури.

Цензура виявилась у вимозі Роскомнагляду видалити статтю видання “Новини Севастополя”, у якій йшлось, що кілька мешканців одного з будинків у місті заявили про готовність вдатись до самоспалення. Люди виступали таким чином проти спроб рейдерського захоплення їх квартир. Видання звинуватили у пропаганді суїциду. 

Розділ “Блокування сайтів і мовлення” звіту містить 10 випадків. Блокуванню зазнали “Крим.Реалії”, “Події Криму”, “Меридіан Севастопіль”, “Чорноморка”, “Обозреватель”, “ATR”, “Громадське радіо”, “Апостроф”, “StopFake”, “BlackSeaNews” та інші.

Окрім того, правозахисники зафіксували п’ять відмов у доступі до висвітлення подій та одну заборону на ведення зйомки.

Нагадаємо, у листопаді минулого року українські та міжнародні правозахисники надіслали до Міжнародного кримінального суду в Гаазі звіт з описами доказів міжнародних злочинів в окупованому Криму. Автори подання хочуть спонукати суд почати розслідування. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter