Суд у Страсбурзі визнав утримання в клітці українця під час судових слухань таким, що принижує гідність

Дата: 27 Лютого 2017
A+ A- Підписатися

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав утримання українця в металевій клітці в суді неналежним.

Про це йдеться в рішенні суду, текст якого має у своєму розпорядженні кореспондент Центру інформації про права людини.

Київська прокуратура звинуватила Сергія Куліка в подвійному вбивстві у 2003 році. У своїй скарзі до ЄСПЛ чоловік указав на порушення низки його прав. Зокрема, він наполягав, що уряд не навів достатньої причини для того, щоб помістити його в металеву клітку під час суду. Чоловік постійно був закутий у наручники та охоронявся трьома озброєними людьми.

За його словами, це принизило його у власних очах. Таке поводження змусило Куліка відчувати, що його позиція була не нарівні з позицією інших учасників слухань.

Сам уряд стверджував, що поміщення заявника за металеву решітку мало  забезпечити громадську безпеку.

У коментарі Центру інформації про права людини правозахисниця Олена Ащенко повідомила про позицію урядового уповноваженого. Він дуже коротко сказав суду, що заявник звинувачувався у злочині, який передбачає довічне ув’язнення, тому він небезпечний. Таким чином потрібно було уникнути ризику.

У своєму рішенні у справі “Кулік проти України” ЄСПЛ наголошує, що утримання людини в металевій клітці під час судового процесу ображає людську гідність. Це порушує статтю 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (Svinarenko and Slyadnev v. Russia ([GC], № 32541/08 і 43441/08, § 138, ECHR 2014 року).

“Таке поводження має об’єктивно принижуючий характер і несумісне зі стандартами цивілізованої поведінки, що є відмінною рисою демократичного суспільства”, – зазначили судді.

Суд зазначає, що утримання підсудних, навіть тих, які не були засуджені, у металевих клітках під час судових слухань – стандартна процедура в Україні. ЄСПЛ підкреслює, що уряд не надав жодних доказів наявності актуального і конкретного ризику безпеки в залі суду.

“Суд одноголосно постановляє, що мало місце порушення статті 3 Конвенції щодо умов тримання заявника під вартою в дні суду, включаючи поміщення його в металеву клітку в залі суду, і щодо умов його перевезення на судові слухання і назад”, – ідеться в рішенні ЄСПЛ.

Справу Сергія Куліка суд слухав 13 років. ЄСПЛ визнав порушення ст. 5 (“Право на свободу та власну недоторканність”) і ст. 6 (“Право на справедливий суд”).

Судді зобов’язали Україну протягом трьох місяців виплатити Сергію Куліку 10 тисяч євро.

У відповіді Державної судової адміністрації (ДСА) Центру інформації про права людини йдеться, що в Україні триває практика встановлення металевих кліток у судах.

Станом на 31 січня 2017 року в залах судових засідань було встановлено 783 металеві загородження і 524 загородження зі скла.

Заступник голови ДСА Ольга Булка повідомляє, що у 2016 році в судах замінили 261 металеву клітку на скляні кабінки.

Раніше заступник глави Державної судової адміністрації України (ДСАУ) Павло Кондик заявив, що для заміни всіх металевих кліток у судах потрібно більше 130 мільйонів гривень.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: