Суд надав ГПУ доступ до дзвінків та SMS журналістки Радіо Свобода Наталії Седлецької

Дата: 05 Вересня 2018
A+ A- Підписатися

Суддя Печерського райсуду Києва В’ячеслав Підпалий 27 серпня надав Генеральній прокуратурі України доступ до телефонних переговорів Наталії Седлецької, головної редакторки програми Радіо Свобода “Схеми”. Клопотання відомства суддя розглядав у справі про можливе розголошення державної таємниці і даних досудового розслідування директором Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Артемом Ситником.

Про це повідомляють “Українські новини“ з посиланням на Єдиний державний реєстр судових рішень та на свої джерела у правоохоронних органах.

Суд задовольнив клопотання Генпрокуратури і дозволив тимчасовий доступ до вхідних і вихідних дзвінків, які здійснювала журналістка програми “Схеми” з 19 липня 2016 року до 16 листопада 2017 року включно, включаючи дату, час, тривалість кожного з’єднання, номери телефонів, надсилання й отримання текстових та інших повідомлень (SMS, MMS).

Клопотання до суду подав слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України Руслан Іжук. 

Сама ж Наталія Седлецька на свої сторінці у мережі Facebook повідомила, що зі своїми джерелами спілкувалася зашифрованими каналами, а слідство отримало доступ до даних приватного характеру. Вона розцінила такий крок як спробу втручання у своє приватне життя, не виправдану потребами слідства, та спробу тиску на неї через професійну діяльність. 

РЕАКЦІЯ 

Радіо Свобода вважає таке рішення суду надмірним і таким, що грубо порушує міжнародні стандарти і не відповідає зобов’язанням України із захисту вільної преси.

Таку заяву зробила речниця Радіо Свобода Джоанна Левісон, повідомляє Радіо Свобода.

“Це рішення створює несприятливу атмосферу для українських журналістів і має бути скасоване. Те, що запит охоплює тривалий період спілкування з телефона, що належить відомій українській журналістці, яка успішно викриває високопосадову корупцію, викликає серйозне занепокоєння про справжні наміри тих, хто шукає інформацію”, – сказала вона.

У Радіо Свобода за цей час редакція “Схем” здійснила та оприлюднила низку розслідувань про українських високопосадовців, включно з діяльністю генерального прокурора України.

Адвокат Радіо Свобода Анатолій Попов назвав такий захід надмірним і таким, що “порушує як в цілому права людини на повагу до приватного життя, так і тиск на роботу журналіста в рамках виконання його професійних обов’язків і незаконний доступ до джерел інформації журналіста”.

“Цією ухвалою суд надав слідству доступ до значно більшої кількості приватної інформації журналіста, ніж це потрібно в конкретному розслідуванні. Зустріч, за даними слідства, відбулась у травні 2017 року, тоді як слідчі отримали доступ до приватної інформації журналістки протягом цілих 17 місяців, хоча такі широкі дані не мають значення для розслідування цього кримінального провадження. Це суттєве порушення. І ми будемо вчиняти відповідні дії”, – сказав Попов.

Адвокати готують скаргу керівництву прокуратури про “перевищення слідчим меж допустимого втручання у права особи на приватність та захист джерел інформації журналіста” та планують скаржитися до Вищої ради правосуддя на суддю Печерського суду міста Києва В’ячеслава Підпалого за припущені порушення під час розгляду справи та винесенні необґрунтованого рішення.

Медіаюристка Інституту розвитку регіональної преси Людмила Панкратова вважає, що ухвала суду має “охолоджувальний” ефект для журналістів, які працюють із джерелами.

“Таке судове рішення підриває довіру джерел до самих журналістів. Але не через їхню роботу, а через те… що ГПУ отримує доступ до такої інформації поза волею журналіста. Без можливості ефективного захисту з боку журналіста. У цьому й небезпека”, – пояснила вона під дописом у мережі Facebook народного депутата від БПП Мустафи Найєма

Нагадаємо, у грудні 2017 року Наталію Седлецьку викликали на допит до Генеральної прокуратури у справі проти керівника НАБУ. На допиті вона послалась на пряму норму Кримінально-процесуального кодексу, згідно з якою журналістів не можуть допитувати як свідків про відомості, які містять конфіденційну інформацію професійного характеру, надану за умови нерозголошення авторства або джерела інформації.

Слідство вважає, що розмова Артема Ситника з низкою українських журналістів не під запис відбулась у Києві в травні 2017 року. Сам керівник НАБУ відкидає звинувачення, що під час неформального спілкування порушив законодавство.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: