Стереотипи про насильство: 45% українців вважають, чоловік має мовчати, якщо його зґвалтували

Дата: 23 Січня 2017
A+ A- Підписатися

Українці вважають ненасильницькі способи вирішення конфлікту більш прийнятними.

Про це йдеться в опитуванні Української асоціації фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій, передає кореспондент Центру інформації про права людини.

“І військові, і цивільні вважають ненасильницькі способи вирішення конфлікту більш прийнятними, але не знають, як це робити. Але насторожує, що ці мирні стратегії – стратегії уникнення. Це означає відсутність діалогу і точок для порозуміння”, – каже Ольга Кухарук, психологиня, волонтерка психологічної кризової служби громадської організації “Українська асоціація фахівців із подолання наслідків психотравмуючих подій”.

За результатами дослідження 67% цивільних і 59% військових вважають, що у конфлікті цивільному варто не сперечатися. 30% цивільних і 34% військових кажуть, що варто продемонструвати повагу. До поліції звернуться 34% військових та 30% цивільних. 

Для військового у конфліктній ситуації варто вийти на мирне вирішення (так відповіли 70% цивільних, 69% військових), промовчати/відійти (28% цивільні, 39% військові), менше контактувати із цивільними, яких не знаєш (33% цивільні, 31% військові).

85% респондентів не схвалюють насильство у будь-якій формі, але разом з тим 32% визнають психологічне насильство через зневагу, тиск і лайку. А четверта частина (23% цивільних та 29% військових) заявили, що мають досвід, коли залякування, погрози, фізична сила допомогли вирішити проблеми.

Окрім того, дослідження виявило стигматизацію учасників бойових дій. 71% серед цивільного населення кажуть, що вони неминуче мають посттравматичний стресовий розлад і не можуть самостійно розібратися із цією проблемою. Серед військових так думають 53%.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ – Психологиня Ольга Кухарук: “Якщо ми на півградуса зменшимо рівень напруги між військовими та цивільними – це вже результат…”

Експерти зазначають, що стереотипи про ґендерно-зумовлене насильство є маловивченими. Ця тема замовчується, а розмови засуджуються.

Дослідження з’ясувало, що 29% військових чоловіків та 27% чоловіків цивільних погодились, якщо в родині чоловік хоче статевих стосунків, жінка має підкоритись, бо це її обов’язок.

“Цікаво, що тих, хто погодився, серед цивільних було більше у центрі та на заході, але у зоні АТО 90% не погодилися із цим твердженням. У той же час, серед військових найвищий відсоток згоди з цим твердженням був на сході – 34%, тому це може бути потенційно конфліктогенною настановою”, – зауважила Катерина Бороздіна, членкиня робочої групи проекту та директорка департаменту експертизи, моніторингу та законотворчої діяльності громадської організації “Ла Страда-Україна”.

15% військових і 10% цивільних вірять у провину зґвалтованих жінок. 14% вважають, що жінка не повинна скаржитися на насильство. 

Окрім того, 28% респондентів відповіли, якщо чоловіка побили – він сам винен у тому, що не зміг себе захистити. А із замовчуванням сексуального насильства над чоловіком погодились – 45%. Автори дослідження зауважили, ці цифри можуть бути заниженими через “ефект соціальної бажаності” – коли люди схильні відповідати не зовсім щиро, а так, як це було б схвалено соціальним оточенням.

У разі особистої небезпеки та загрози для родини 72% цивільних та 60% військових звернуться до поліції. Українці також не виключають у разі небезпеки своїх друзів (51% військових та 45% цивільних), а також самостійно можуть стати на захист родини (35% військових та 19% цивільних).

Соціально-психологічне опитування проводили в листопаді 2016 року. Опитали 1 270 респондентів (646 військових (574 чоловіків і 70 жінок) і 624 цивільних (278 чоловіків і 346 жінок. Громадян України опитували віком від 18 років у 8 областях країни.

Нагадаємо, 21 січня у Миколаєві 19-річній дівчині вдалось втекти від насилля хлопця, спустившись по простирадлах через вікно на третьому поверсі будинку. Чоловік тримав її у квартирі три дні. 

17 листопада Верховна Рада прийняла у першому читанні проект закону “Про запобігання та протидію домашньому насильству” з вилученням слів “ґендер” та “сексуальна орієнтація”.

Як повідомлялось, канадська неурядова організація Stabilization Support Services розробила брошуру, яка пояснює, що таке насильство і куди можна звернутись за допомогою. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: