Російська влада повинна розкрити місце перебування полоненого правозахисника Максима Буткевича – Amnesty International

Дата: 07 Листопада 2023
A+ A- Підписатися

Російська влада повинна розкрити місце перебування українського правозахисника, журналіста й військового Максима Буткевича після насильницького зникнення.

Про це йдеться в заяві міжнародної правозахисної організації Amnesty International від 7 листопада.

Максим Буткевич. Джерело: Amnesty International

Як уточнив виконувач обов’язків регіонального директора Amnesty International у Східній Європі та Центральній Азії Денис Кривошеєв, востаннє інформація про місце перебування українця з’являлася 22 серпня. Відтоді минуло вже 11 тижнів.

“З огляду на фіктивний суд над Максимом Буткевичем, характер засудження та докази жорстокого поводження з ним його родина та багато хто з нас серйозно стурбовані долею та добробутом активіста. Ми вимагаємо від російської влади негайно розкрити, де він перебуває, і дозволити йому зв’язатися зі своєю родиною та адвокатом”, – сказав Кривошеєв.

У заяві Amnesty International наголошується на тому, що це лише останнє з переліку знущань щодо Максима Буткевича з моменту його взяття в полон у червні 2022 року.

13 років позбавлення волі призначив йому так званий верховний суд в окупованому Росією Луганську в закритому провадженні, ґрунтуючись на відеозізнанні, яке майже напевно було вимушеним, а також на інших надуманих доказах.

В Amnesty International підкреслили, що звинувачення були повністю вмотивовані як помста з боку російської влади за попередню активність Буткевича та видатну правозахисну діяльність.

“Позбавлення військовополоненого права на справедливий і регулярний суд є воєнним злочином, так само як і насильницьке зникнення. Російська влада має скасувати вирок, ухвалений Буткевичу, негайно звільнити його з-під варти й припинити порушення міжнародного права та зловживання правами ув’язнених”, – йдеться в заяві правозахисників.

Нагадаємо, Максим Буткевич понад 20 років присвятив правозахисній діяльності. Був співзасновником та координатором проєкту “Без кордонів”. Протягом багатьох років виступав одним з організаторів та модератором показів і подій міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. Входив до Громадської ради при Міністерстві внутрішніх справ України. Був тренером мережі Будинків прав людини.

У 2019–2021 роках – безпосередній учасник і координатор впровадження системи моніторингу та швидкого реагування на порушення прав людини в Україні ReAct, Альянс громадського здоров’я, а після впровадження системи – консультант.

Виступав з лекціями про права людини, мову ворожнечі для журналістів, активістів, працівників МВС та владних структур в Україні та в інших країнах на запрошення.

Працював в офісі Управління Верховного комісара в справах біженців ООН в Україні.

Буткевич вступив до лав ЗСУ в березні 2022 року. Потрапив до російського полону в червні 2022-го.

Його батько Олександр Буткевич одразу казав, що Росія збирається влаштувати показове судилище над сином. Буткевича під час фейкового процесу називали “нацистом” і приписали йому слова журналіста видання “Український тиждень” Богдана Буткевича, сказані 2014 року, про те, що на Донбасі “півтора мільйона зайвих людей”.

Згодом чоловіка засудили до 13 років колонії за надуманим звинуваченням: нібито він у Сєверодонецьку 4 червня 2022 року вистрілив із гранатомета в під’їзд житлового багатоповерхового будинку, де ховалися дві місцеві мешканки.

Водночас видання “Ґрати” в межах журналістського розслідування виявило, що Буткевич не міг бути у вказаному місці в зазначений період. Чоловік узагалі не перебував на Донбасі, принаймні до 14 червня, про що свідчать його листування з колегами та близькими в той час.

Україна закликала світ засудити процес над Буткевичем, засудженими разом з ним військовими Віктором Похозеєм та Владиславом Шелем, а також усіма іншими українцями, яких незаконно тримають на окупованих українських територіях та в Росії.

22 серпня нинішнього року в Москві перший апеляційний суд загальної юрисдикції розглянув апеляцію на “вирок” українському правозахиснику та військовому, залишивши його чинним. Однак ухвалив зарахувати до терміну ув’язнення фактичний час тримання чоловіка під вартою з 19 серпня 2022 року.

Після цього судового засідання місце перебування Буткевича невідоме.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter