Представниця Форуму видавців: деякі підписанти листа з погрозами спростовують причетність до них

Дата: 12 Вересня 2017
A+ A- Підписатися

До організаторів Форуму видавців у Львові звертались організації та люди, вказані у листі-погрозі на адресу Форуму, щоб спростувати свою причетність до погроз і заявити, що не підтримують цей лист.

Про це у коментарі Центру інформації про права людини повідомила програмна директорка Форуму видавців Софія Челяк.

Вона також розказала, яким ще авторам і видавцям надходили погрози у зв’язку з презентаціями книжок.

 “Все почалось приблизно на початку серпня, коли ми відчули загрозу з кількох сторін по відношенню до авторів та видавців. Десь в однаковий час почали системно надходити погрози на адресу авторки персонажу “Гусь” Надії Кушнір (на Форумі презентується книжка у малюнках  “Як Гусь свою любов шукав”. Месєдж цієї книги про те, що любов буває різна). Їй писали особисті повідомлення з погрозами різного характеру та здійснювали певні дії для того, щоби морально залякати”, – розказує Челяк.

За її словами, паралельно через погрози була скасована у Луцьку презентація книги Олени Герасим’юк “Розстрільний календар”.

“До нас, як до організаторів фестивалю “Бандерштат” у Луцьку звернулись люди, які назвались представниками ВО “Свобода” із вимогою скасувати виступ Олени. Тоді ми зрозуміли, що Олена та учасники заходу потенційно є у небезпеці та нам довелось відмінити захід. Паралельно з цим, у Чернівцях, було зірвано презентацію книги “Ліва Європа”. Тоді таки відбувся напад на двох учасників заходу”, – повідомила Софія Челяк.

За її словами, пізніше до видавництва “Видавництво”, що видало книжку Лариси Денисенко “Майя та її мами”, надійшов лист з погрозою. А потім схожий лист надійшов і на адресу Форуму.

“Нам довелось відмінити презентацію цієї книжки з міркувань безпеки. Оскільки ми не хочемо наражати на небезпеку наших відвідувачів та їх дітей. Водночас, ми сподіваємось, що наші правоохоронні органи відреагують належним чином та забезпечать відповідною охороною Форум видавців. Це все ж культурний захід, де люди не мають почуватись у небезпеці. Наразі ми вже почали активно співпрацювати з поліцією для того, щоби наші відвідувачі були у безпеці”, – підсумувала Софія Челяк.

Разом з тим, Центру інформації про права людини, стало відомо, що подібний лист з погрозами надійшов до служби у справах дітей Департаменту гуманітарної політики Львівської міськради. У листі, підписаному церковними організаціями, йдеться про те, що церква підтримує листа, який надійшов до організаторів Форуму Видавців.

Водночас правозахисниця, представниця громадської організації “Освітній експеримент” Анастасія Леухіна назвала книжку “Майя та її мами” дуже корисною з точки зору інформації про права людини.

“Вона прекрасна! Вона – про різноманіття сімей та культур навколо. Вона допомагатиме дітям з неповних родин комфортніше почуватися, а іншим дітям – простіше ставитися до тих, в кого інші брови, хто був усиновлений чи спродуваний внаслідок ЕКО з донорської сперми. Я не знаю, чому книжка отримала таку назву, – бо Майя – це лише одна з багатьох історій. Але вона прекрасна! І вона варта того, щоб її читали наші діти”, – пише Леухіна.

У свою чергу координаторка проектів Центру інформації про права людини Людмила Янкіна обурена безкарністю за тиск і напади на культурницькі події з мотивів ненависті, які мали місце в Україні останнім часом.

“Хочете екстракт того жаху, який в нас доволі швидко розвивається в “мирній” країні через те, що погрози та дії з мотивів ненависті в Україні залишаються безкарними?..  …Спочатку вони нападають на закритий форум у Львові. І залишаються безкарними. Потім вони нападають на показ фільму. І залишаються безкарними. Потім вони нападають на показ фільму в іншому місті. І залишаються безкарними. Потім вони нападають на чоловіків та жінок, які вийшли на акцію за рівність. І залишаються безкарними. Пізніше у різних точках Києва вони влаштовують “сафарі” на спостерігачів акції та жорстоко б’ють їх. І залишаються безкарними. Потім вони зривають презентацію книги там, де зірвали показ фільму, та шляхом “сафарі” нападають на тих, хто запізнився на презентацію книги. І знову залишаються безкарними. Невдовзі, буквально за тиждень (ті самі нападники) публічно нападають на тих самих активістів, але вже в іншому місті, з криками у центрі міста посеред білого дня “я тебе вб’ю! ми вас всіх тут вб’ємо!” і не несуть за це відповідальності”, – пише Янкіна на своїй сторінці у Фейсбук.

За її словами, у більшості випадків це все відбувається на очах у поліції. Подекуди, самі ж нападники хизуються своїми “досягненнями” у соціальних мережах. Після цього найбільше, що вони можуть отримати, – це адміністративне покарання. Але і це відбувається дуже нечасто.

Янкіна вважає, що подібна безкарність призводить до збільшення масштабів.

“І я відчуваю, що коли у Львові не може через пряму загрозу відбутись презентація дитячої книги – це те саме, що зараз в Луганську, коли бойовики роблять, що хочуть, і їм за це нічого не буває. Я взагалі перестаю бачити різницю між “мирним” Львовом та захопленим Луганськом”, – обурюється Людмила.

Вона закликає правоохоронні органи скористатись даними, які вказані у листі з погрозами, і належним чином відреагувати на них.

“Бо коли суб’єктом погроз стає послиня доброї волі ООН Лариса Денисенко та культурний захід – це вже важка патологія!”, – підсумовує Янкіна.

Нагадаємо, через погрози представників радикальних правих організацій на Форумі видавців у Львові відмінили презентацію книжки Лариси Денисенко “Майя та її мами”, яка мала відбутись 15 вересня у дитячій бібліотеці.

У відкритій заяві Форуму видавців йдеться, що минулого тижня на адресу начальника СБУ у Львівській області, міського голови Львова Андрія Садового та голови Львівської обласної адміністрації Олега Синютки і з копією на ГО “Форум видавців”  надійшов лист від зареєстрованих в Україні громадських організацій із погрозами, які стосуються двох подій програми Форуму.

Відповідний лист підписали, зокрема, представники ГО “Молода Галичина” та ГО “Твереза Галичина”, а також представники Літературно-просвітницького проекту “Дух нації”, “Правого сектора” та “Української народної самооборони”.

Автори та підписанти листа вважають, що дискусія “Чи готова школа говорити на складні теми?” у комплексі з презентацією книги Лариси Денисенко “Майя та її мами”, є “прямим посяганням на прищеплення школярам деструктивних принципів, що суперечать цінностям та традиціям, які споконвіку формувалися в українських родинах”. 

У листі, надісланому, зокрема, організаторам Форуму видавців, також сказано: “У випадку Вашої бездіяльності ми будемо змушені самотужки вжити усіх можливих заходів, з метою недопущення проведення відверто провокаційної презентації у Львові”. 

З огляду на безпеку дітей організатори скасували одну подію Форуму.

Нагадаємо, у серпні Оргкомітет мистецького фестивалю “Бандерштат” у Луцьку через погрози скасував призначену на 6 серпня презентацію книги Олени Герасим’юк про сталінські репресії “Розстрільний календар”.

Організатори отримали погрози зриву презентації від людей, які назвались представниками ВО “Свобода” і “Правого сектору”. Націоналісти, зокрема, були ображені позицією Олени Герасим’юк щодо підтримки “КиївПрайду”.

8 серпня у Чернівцях націоналісти зірвали презентацію книги “Ліва Європа” та побили двох активістів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: