Правозахисники звернулися до суду, щоб з’ясувати, на яких підставах влада блокує сайти в Україні

Дата: 22 Листопада 2018
A+ A- Підписатися

Активісти коаліції “За вільний інтернет” ініціювали дві судові справи проти Мінінформполітики, РНБО та СБУ, щоб припинити практику непрозорого застосування санкцій до інтернет-ресурсів.

Інформаційні запити до чиновників, їхні відповіді та тексти позовів правозахисники виклали у вільний доступ.

Перша справа стосується оскарження відмови Міністерства інформаційної політики повідомити, за якими критеріями та методологією складають списки сайтів/ресурсів, які нібито поширюють інформацію “з ознаками порушення законодавства України” та доступ до яких рекомендується заборонити.

“Такі переліки Міністерство передає до СБУ, яка може виносити їх на розгляд РНБО для застосування санкцій. На думку МІП, запитувана інформація є службовою, а тому її не можна розголошувати”, – повідомляють активісти.

Друга справа стосується відмови РНБО та СБУ надати копії документів із пропозиціями щодо застосування такого виду санкцій, як “заборона інтернет-провайдерам надання послуг з доступу користувачам мережі інтернет до ресурсів”. На підставі цих документів РНБО вимагає блокувати понад 200 інформаційних ресурсів та популярних російських соцмереж. На думку СБУ, до якої РНБО переспрямувала запит, така інформація має бути обмеженою в доступі, бо її розголошення “може завдати шкоди особі, суспільству і державі”.

На думку юристки коаліції “За вільний інтернет” Віти Володовської, яка є однією з позивачок у справах, відмови в наданні інформації про критерії та методології відбору сайтів для блокування є незаконними.

“Ця інформація має безпосередній стосунок до того, як органи влади виконують свої повноваження, на підставі чого вони приймають рішення, які суттєво впливають не лише на власників веб-сайтів, але і в цілому на користувачів інтернету. Тобто йдеться про суспільно важливу інформацію, яка не може обмежуватись у доступі. Тим паче коли сайти блокують не за рішенням суду, а на розсуд окремих органів влади”, – підкреслює вона.

Сім років тому міжнародна правозахисна організація Freedom House у своєму рейтингу Freedom on the net визначала Україну як абсолютно вільну за рівнем свободи в інтернеті. У звіті за 2012 рік наша країна посідала в 25-те місце, а у 2017 році – 45-ту позицію. Востаннє в травні цього року указом президента в Україні заблокували 192 сайти

Окрім цього, влада намагається ввести цензуру в інтернеті за допомогою різних законопроектів, що мають дозволити силовикам позасудове блокування інтернет-ресурсів. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: