Омбудсман ініціювала перевірку дій прокурора, який забрав паспорт Фікрата Гусейнова

Дата: 04 Квітня 2018
A+ A- Підписатися

Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова відкрила провадження про порушення прав азербайджанського журналіста та правозахисника Фікрата Гусейнова й попросила генпрокурора поінформувати її про результати перевірки та вжиті заходи.

Про це повідомляє прес-служба Омбудсмана.

“Відповідно до ст. 17 Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини” омбудсменом відкрито провадження за інформацією, викладеною у відкритому зверненні голови комітету Верховної Ради з питань культури і духовності, народного депутата України Миколи Княжицького та правозахисників Бориса Захарова та Олександра Павліченка про порушення прав азербайджанського журналіста та правозахисника Фікрата Гусейнова”, – зазначено в повідомленні.

У зверненні нардепа та правозахисників йдеться про те, що слідчий суддя Печерського райсуду Києва 2 квітня 2018 року відмовив у продовженні запобіжного заходу для Фікрата Гусейнова у вигляді особистої поруки для забезпечення його видачі на запит іноземної держави, а також стверджується, що цього ж дня прокурор прокуратури Київської області Остапець С.С., не дочекавшись проголошення зазначеного судового рішення, забрав у секретаря судового засідання паспорт громадянина Королівства Нідерландів на ім’я Фікрата Гусейнова та залишив залу судового засідання.

“Незаконне вилучення прокурором і утримання паспорта обмежує свободу пересування Фікрата Гусейнова та його право на вільний вибір місця перебування”, – наголошують у прес-службі Омбудсмана.

Омбудсман попросила генпрокурора поінформувати її про результати перевірки та вжиті заходи реагування до 6 квітня 2018 року.

Печерський райсуд Києва 2 квітня не підтримав клопотання прокуратури Київської області про продовження запобіжного заходу у вигляді особистої поруки для журналіста-біженця Фікрата Гусейнова.

Нагадаємо, Фікрат Гусейнов був в Азербайджані співробітником опозиційної газети “Азадлиг” (“Свобода” – ред.). У березні 2006 року його викрали і побили невідомі в масках у селищі Патамдар Баку, в результаті чого він отримав важкі тілесні ушкодження, зокрема ножові поранення. 8 травня 2008 року журналіст емігрував з Азербайджану. Він отримав статус біженця в Нідерландах і зараз є громадянином цієї країни.

14 жовтня 2017 року українські прикордонники затримали його в аеропорту “Бориспіль” на підставі червоної картки, яку ініціював Азербайджан. В Україну журналіст прилетів, щоб з’ясувати умови для відкриття в Києві філії супутникового телеканалу Turan TV.

В Азербайджані Фікрата Гусейнова звинувачують у нібито організації незаконної еміграції азербайджанців, шахрайстві та підробці документів. Спілкуючись телефоном з Комітетом, журналіст відкинув усі звинувачення азербайджанської влади і наголосив, що переслідування пов’язане з журналістикою. Він висловив острах перед ув’язненням, якщо його депортують до Азербайджану.

Комітет вказує, що журналіст висвітлював роботу азербайджанської опозиції в екзилі та викривав корупцію в азербайджанському уряді. Він також критикував президента Азербайджану Ільхама Алієва.

Директор російської редакції каналу Turan TV Емін Ахмедбеков заявив, що видача Азербайджану журналіста Фікрата Гусейнова загрожує його життю і здоров’ю.

12 січня генпрокурор Азербайджану Закір Гаралов заявив у листі генпрокурору Юрію Луценку, що він занепокоєний затягуванням екстрадиції журналіста. Закір Гаралов вважає, що “політизація питання і можлива відмова в екстрадиції може завдати шкоди насамперед азербайджано-українським відносинам”.

Міністерство закордонних справ Нідерландів повідомило адвокату журналіста в Гаазі про видалення червоної картки в базі Інтерпол через її невідповідність ст. 2 (1) і 3 статуту Інтерполу.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter