Невідомі побили громадського діяча та журналіста, який писав про незаконний видобуток бурштину

Дата: 12 Липня 2015
A+ A- Підписатися

Невідомі жорстоко побили громадського діяча та журналіста Олевського інформаційного порталу Олександра Ніколайчука.

Про повідомила у мережі facebook правозахисниця Олександра Матвійчук.

“Сашко чи не єдиний в його регіоні, хто кинув виклик зрощеній з місцевими правоохоронцями корупційній системі незаконного видобутку бурштину, яка, окрім всього, перетворює природнє середовище на “випалену землю”. Сам Сашко, як це часто буває у маленьких містечках, виконував одночасно кілька функцій – і журналіста, і захисника екологічних прав, і борця з корупцією, і представника інтересів місцевої громади”, – пише координаторка волонтерської ініціативи Євромайдан.SOS Олександра Матвійчук.

Олександр Ніколайчук припускає, що його хотіли вбити.

“Били прямо в голову залізною арматурою і добивали ногами. Коли я зрозумів, що ще два таких удари і вони мене вб’ють, а кров в цей час пішла в горло, і я вже не міг дихати, то зусиллям підвівся і почав тікати в сторону житлових будинків. Їх це здивувало. Певно, вони не очікували, що після таких ударів я зможу піднятися. Щоб захистити себе від удару в голову, підставив руку, удар прийшов по ній, так вони її зламали…”, – передає слова постраждалого Олександра Матвійчук.

За її словами, коли Сашка доставили в місцеву лікарню зашивати голову, то медсестри почали викликати своїх чоловіків, бо “прийдуть зараз тебе добивати і нас вб’ють. Тож зрозуміло, звідки в пресі оце “від госпіталізації відмовився””, – пише правозахисниця.

Олександра Матвійчук закликала громадське суспільство пильно стежити за ходом розвитку цієї справи: “На таке брутальне, показове, впевнене у своїй безкарності свавілля, має бути єдина відповідь громадянського суспільства – потроєнними зусиллями взятися за цю тему”.

Як відомо, останніми роками на півночі Житомирщини та Рівненщини розвинувся бізнес незаконного видобутку бурштину. Це не перше повідомлення про насильство, яке виникає внаслідок незаконного видобутку бурштину. 

11 липня співробітники Держприкордонслужби були змушені застосувати зброю через спробу штурму прикордонного підрозділу “Кам’яне” на Рівненщині.

Як повідомляють прикордонники, раніше вони завадили спробі незаконного видобутку бурштину. Спільно зі співробітниками МВС і прокуратури вони затримали сімох людей біля села Обсіч за 2 кілометри від державного кордону. Люди за допомогою мотопомпи незаконно намивали бурштин.

“Жодних дозвільних документів на право такої діяльності, а також документів, які б посвідчували особу, чоловіки надати не змогли. Трактор з мотопомпою та затриманих було доставлено до прикордонного підрозділу”, – йдеться у повідомленні прикордонників.

В Держприкордонслужбі стверджують, що правоохоронцям була створена реальна загроза життю та здоров’ю, а також існувала загроза захоплення зброї і службового майна.

Це вже не перший випадок конфлікту між нелегальними копачами бурштину і правоохоронцями на Рівненщині.

11 березня в урочищі “Кукля” Дубровицького району сталась сутичка між сорока міліціонерами і двома сотнями нелегальними копачами бурштину. Під час протистояння постраждали семеро міліціонерів.

Голова правління громадської організації “Центр інформації про права людини” Тетяна Печончик у липні 2014 року стала свідком блокування варшавської трасі біля с. Федорівка поблизу м. Сарни. Близько сотні вкрай агресивних селян, перекривши трасу, вимагали, щоб міліція не заважала їм копати бурштин.

“По обидва боки скупчилися десятки вантажівок. Наш автобус, в якому серед інших пасажирів їхали діти, теж відмовилися пропускати. Агресивний натовп став штовхати автобус і ламати склоочищувачі. Автобус покотився назад і врізався фарою у вантажівку, яка стояла позаду. Ми з чоловіком вийшли і вступили в “переговори” з бунтівниками. Кілька разів нас намагалися побити і відібрати телефони. Кричали, що хочуть бути почутими, але дуже агресивно реагували на камеру і відмовлялися говорити”, – пише Тетяна Печончик на своїй сторінці у мережі facebook.

За даними міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, прибуток від бурштинового промислу становить півмільярда доларів на рік. Однак державний бюджет України не отримує жодних надходжень від цього через тіньовий характер ринку.

Арсен Аваков закликав Верховну Раду ухвалити пакет законів, які б легалізували видобуток бурштину в Україні. Міністр вважає, що бурштинове питання неможливо вирішити силовими діями чи заміною правоохоронців і чиновників на місцях.

10 липня президент Петро Порошенко заявив про завершення операцій із затриманням людей наступного тижня, які фінансують незаконний видобуток бурштину в Україні.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: