Нацполіція отримала понад 120 тисяч звернень про домашнє насильство, лиш у 4% випадків розпочате розслідування

Дата: 31 Січня 2017
A+ A- Підписатися

У 2016 році щодо фактів домашнього насильства до Національної поліції надійшло 127 478 звернень. Із них подані дітьми – 982 звернення. Розпочато досудове розслідування у 5 303 випадках.

Центр інформації про права людини зібрав дані щодо статистики домашнього насильства, зафіксовані в минулому році. Для цього розіслав інформаційні запити в Національну поліцію та Міністерство соціальної політики.

“Отримані цифри відрізняються не набагато, і все одно вони показують лише частину реальної картини потерпілих”, – коментує головна редакторка сайту Центру інформації про права людини Ірина Виртосу.

Більшість із таких заяв про домашнє насильство – справа завершується адміністративними протоколами (80 082 протоколи складено у 2016 році). У випадках понад 5 787 заяв про домашнє насильство ще рішення не прийнято.

“Досудове розслідування випадків домашнього насильства розпочате в трохи більше 4% від усіх заяв, які надійшли до Нацполіції. Доля понад 36 тисяч заяв взагалі невідома”, – наголошує Ірина Виртосу.

Більшістю заяв опікуються дільничі офіцери поліції, меншою часткою – працівники ювенальної превенції.

У листі Нацполіції також йдеться, що статистика домашнього насильства в сім’ях учасників АТО в Нацполіції не узагальнюється.

У Мінсоцполітики підрахунки скромніші. У 2016 році зафіксовано 96 143 звернення, з яких – 821 звернення стосується дітей, 85 037 звернень – від жінок. Звернень про факти насильства, скоєні над чоловіками, – 10 285.

У відповіді Мінсоцполітики також йдеться, що розроблено проект Закону України “Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами” (Стамбульська конвенція).

Цей законопроект під номером №0119 уже на розгляді Верховної Ради України від 14 листопада 2016 року.

Стамбульська конвенція важлива для комплексного вирішення проблеми домашнього насильства.

Зокрема, створити національну лінію телефону довіри, забезпечити повагу правоохоронних органів до потерпілої особи в моменти, коли вона повідомляє про випадки травмування (як побив партнер, як стали об’єктом сексуального посягання у клубі або ж як на роботі домагався керівник тощо) та забезпечити, щоб правоохоронці проводили належне розслідування на основі свідчень потерпілих.

Та найголовніше – ізолювати кривдника від потерпілої особи й гарантувати безпеку потерпілим.

Конвенція містить перелік кримінальних правопорушень, з-поміж яких – переслідування, сексуальне домагання та психологічне насильство. Це означає, що потерпілій особі більше не доведеться терпіти таку поведінку вдома або на роботі, крім того, більше не потрібно соромитися цього.

“Ратифікувавши Конвенцію, Україна визнає, що домашнє насильство – це злочин, і нарешті буде називати речі своїми іменами. А не списувати на вислів: якщо б’є – то любить… Отримані цифри надто красномовні, щоб зволікати з ратифікацією Стамбульської конвенції”, додає Ірина Виртосу.

Нагадаємо, 17 листопада 2016 року законопроект із ратифікації Стамбульської конвенції передано на доопрацювання в комітети. Законопроект навіть не пройшов перше читання.

0 800 500 335 – телефон Національної “гарячої лінії” з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: