“Дозволяємо євреям керувати нами” — газета на Тернопільщині опублікувала відверто антисемітську колонку

Дата: 08 Лютого 2018
A+ A- Підписатися

У місті Чортків Тернопільської області 2 лютого 2018 року в газеті “Чортківський вісник” вийшла колонка під назвою “Ж_ди чи євреї?”, в якій головна редакторка видання Мар’яна Полянська як причину всіх проблем в Україні називає велику кількість євреїв при владі. 

Скріншот із фотографією статті розмістили кілька користувачів мережі Фейсбук, зокрема, журналіст Олег Шинкаренко.  

“Можливо після оприлюднення цієї статті мене звинуватять у шовінізмі, антисемітизмі та інших смертних гріхах. Але я – патріот, націоналіст (не плутати з нацистом). Та набравшись сміливості, хочу запитати: Чому у нас при владі так багато ж_дів?” – такими словами Полянська розпочинає свою колонку.

Матеріал Мар’яни Полянської, опублікований в газеті “Чортківський вісник” 2 лютого 2018 року. Фото мережі Facebook

На думку редакторки, всі проблеми в Україні пов’язані з тим, що серед ключових фігур українського політикума представлені переважно євреї.

“Це ми дозволяємо всяким євреям, румунам, полякам, американцям “заправляти парадом”, — констатує Полянська. 

Змінити ситуацію може лише поява “керівника-українця”, якого Полянська наділяє наступними характеристиками: “справжній господар, патріот, націоналіст, носій чистої української мови, колишній військовослужбовець, чесний і відповідальний”.

“Тому будьмо пильними, вибори не за горами”, – зауважує вона.

На колонку Полянської, зокрема, відреагував директор Українського єврейського комітету Едуард Долинський. Він порівняв її слова з тим, що писали в газетах за часів німецької окупації. В коментарях до його публікації журналістку пропонують притягти до кримінальної відповідальності за розпалювання міжнаціональної ворожнечі.

Після появи фото опублікованої колонки в соцмережах свою думку висловив і міський голова Чорткова Володимир Шматко. Він заявив, що матеріал містить “відверто юдофобські висловлювання” та попередив, що газета “Чортківський вісник” з 2016 року не є комунальним ЗМІ та не має відношення до міської ради.

Мар’яна Полянська. Фото: Facebook

“Я як міський голова і моя команда категорично не підтримуємо будь-яку дискримінацію, зокрема за расовими чи національними ознаками і засуджуємо висловлювання, яких припустилися працівники видання”, – написав він на своїй сторінці у Facebook.

Як виявилося єдиним працівником “Чортківського віснику” є сама Мар’яна Полянська. За її словами, після того, як міськрада припинила видавати газету, вона викупила її за кошти, які взяла на себе в кредит.

“Єдиний працівник цього видання – я. Редактор, кореспондент, фотокореспондент, верстальник, кур’єр, бухгалтер, прибиральник тощо”, – наводить слова Полянської “Комсомольська правда в Україні”.

Журналістка заявила, що привертати увагу до видання чи своєї персони колонкою не хотіла, та ніколи не думала, що стане “відомим ксенофобом”. Однак після виходу номеру газети від 2 лютого до редакції прийшов один з місцевих пенсіонерів, який звинуватив редакторку в нацизмі та пообіцяв, що скаржитиметься на неї в прокуратурі.

“В моєму матеріалі немає жодного особистого висловлювання в бік єврейської нації, а представлені виключно факти”, – зауважила вона.

Водночас редакція Центру інформації про права людини вважає, що стаття Полянської містить кілька видів мови ворожнечі. Це і створення негативного образу етнічної, релігійної чи певної соціальної групи, і твердження про моральні недоліки тієї чи іншої етнічної або релігійної групи, і звинувачення в негативному впливі тієї чи іншої етнічної, релігійної або певної соціальної групи на суспільство чи державу, і звинувачення групи в спробах захоплення влади або в територіальній експансії.

Публічна трансляція та розповсюдження висловів, які підпадають під вищеназвані характеристики, можуть бути кваліфіковані як розпалювання міжнаціональної ворожнечі (ст. 161 Кримінального кодексу України).

Про те які ще бувають види мови ворожнечі читайте у публікації “Чому мова ворожнечі потрапляє у ЗМІ і як цьому запобігти?

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: