Мораторій на землю може коштувати Україні до 75 тисяч євро на людину

Дата: 06 Листопада 2018
A+ A- Підписатися

Європейський суд з прав людини перейде до призначення грошової компенсації – від двох до 75 тисяч євро для одного позивача, залежно від оцінки кожного конкретного позову, якщо проблема мораторію на землю не буде вирішена вчасно.

Про це на круглому столі “Конституційне право власності на землю” заявила представниця Міністерства юстиції, начальниця Управління координації виконання рішень Європейського суду з прав людини та інформування Комітету міністрів Ради Європи Аліcа Пєтухова, пише “Українська правда”.

За її словами, рішення ЄСПЛ у справі “Зеленчук та Цицюра проти України” не дає Україні вибору, виконувати рішення ЄСПЛ чи ні.

“Україна має виконати це рішення, причому зробити це “належним чином”. З 1995 року, коли Україна вступила до Ради Європи, вона взяла на себе зобов’язання виконувати рішення Європейського суду. Рішення ЄСПЛ для України – це не рекомендація, це вказівка. І часу (для виконання рішення) не так багато, бо наступними рішеннями ЄСПЛ, а такі будуть, буде призначати позивачам справедливу сатисфакцію. А це ляже додатковим навантаженням на бюджет”, – вважає представниця Мін’юсту.

За її словами, рішення суду в цій справі має системний характер. Тобто проблема мораторію повинна бути вирішена не лише щодо окремих заявників, а в цілому.

Якщо вона не буде врегульована вчасно, наголошує Пєтухова, ЄСПЛ в інших справах перейде до призначення грошової компенсації від двох тисяч до 75 тисяч євро, що залежить від оцінки з боку ЄСПЛ кожного конкретного позову.

Не виконавши рішення ЄСПЛ, Україна може дуже скоро отримати наступне пілотне рішення. Це означає, що вказане рішення стосуватиметься всіх потенційних позовів з України.

Як відомо, у травні 2018 року у вердикті у справі “Зеленчук і Цицюра проти України” Європейський суд з прав людини ухвалив, що держава, оголошуючи мораторій, не забезпечила справедливого балансу між інтересами суспільства і майновими правами громадян. Обом заявникам – фермерам Софії Зеленчук і Віктору Цицюрі – повинно бути виплачено компенсацію три тисячі євро кожному.

Як повідомлялося, 7 грудня 2017 року за продовження мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення проголосувало 236 депутатів. Кабінет Міністрів спочатку очікував ухвалення законопроекту про обіг земель сільськогосподарського призначення до кінця грудня 2016 року. Замість цього Верховна Рада наприкінці жовтня продовжила мораторій на продаж земель сільгосппризначення, введений у 2002 році, до 2018 року. Водночас земельна реформа є важливою умовою програми співпраці України і Міжнародного валютного фонду.

Нагадаємо, у травні цього року ЄСПЛ визнав, що заборона на купівлю та продаж земель сільськогосподарського призначення в Україні порушує Європейську конвенцію з прав людини.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter