Мінрегіон заперечує, що має забезпечувати учасників бойових дій житлом

Дата: 04 Серпня 2018
A+ A- Підписатися

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства не вважає, що воно має створювати цільову програму пільгового кредитування для будівництва чи придбання житла учасниками бойових дій. 

Про це йдеться у відповіді міністерства на інформаційний запит. 

Таким чином Мінрегіон, Міністерство фінансів і Міністерство соціальної політики не створили цільову програму пільгового кредитування для будівництва чи придбання житла учасниками бойових дій. 

Захід №117.1 Плану дій Нацстратегії зобов’язує відомства “розробити програму пільгового кредитування для будівництва або придбання житла учасниками бойових дій, які безпосередньо брали участь в антитерористичній операції”. Цей захід мав би бути виконаний до 31 грудня 2016 року.  

За словами директорки Департаменту впровадження пріоритетних проектів регіонального розвитку Надії Бондарчук, забезпечувати житлом учасників бойових дій – поза межами його компетенції.

 

У звіті Мін’юсту йдеться, що одним із способів покращення житлових умов для учасників АТО є участь у бюджетних житлових програмах, якими опікується Мінрегіон, а саме – надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво, реконструкцію та придбання житла, порядок надання.

Ці програми регулюють постанову Кабміну від 29 квітня 2016 року №584 “Про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла”, постанову від 11 лютого 2009 року №140 “Про затвердження порядку забезпечення громадян доступним житлом” та постанову від 5 жовтня 1998 року №1597.

“Аби створити пільгові умови участі в цих програмах зазначеної категорії громадян, за поданням Мінрегіону уряд вніс зміни до правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі та до порядку надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла. Ці зміни встановлюють, що на період проведення АТО звільняються від сплати відсотків за кредитом та пені за прострочення платежів за такими кредитами деякі категорії громадян, у тому числі військовослужбовці, подружжя, в якому чоловік або дружина є військовослужбовцем, з початку і до закінчення особливого періоду; резервісти та військовозобов’язані, подружжя, в якому чоловік або дружина є резервістом чи військовозобов’язаним, з моменту призову під час мобілізації і до закінчення проходження військової служби в особливий період”, – йдеться у звіті Мін’юсту.

Задля покращення житлових умов учасників бойових дій і сімей загиблих військовослужбовців Мінрегіон розробив відповідний законопроект. Його ухвалив парламент у березні 2017 року. 

“У документі йдеться, що, окрім загального розміру державної підтримки – 30% від вартості житла, передбачається змінність розміру державної підтримки – 50% вартості будівництва (придбання) доступного житла та/або пільгового іпотечного кредиту людям, на яких поширюється дія пунктів 19 і 20 частини 1 статті 6, пунктів 10-14 частини 2 статті 7 та абзаців 4, 6 і 8 пункту 1 статті 10 закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” – йдеться у звіті Мін’юсту.

Разом з тим у Мінрегіоні зазначають, що зміни до законодавства збільшили фінансову допомогу переселенцям та учасникам АТО до 50% під час купівлі квартир. Мінрегіон оприлюднив виконання програм, однак повідомив, що не виокремлює кількість учасників бойових дій, які отримали допомогу від держави. Громадська платформа моніторингу імплементації Нацстратегії з прав людини не погоджується, що цей захід виконаний. Учасники платформи вказують, що Мінрегіон інформує про участь у бюджетних житлових програмах, якими опікується відомство, у сфері покращення житлових умов учасників АТО.

“Можливо зробити висновок, що фактично заходи з розробки Держпрограми не здійснювалися”, – йдеться у висновку Платформи. 
 
Водночас правозахисники вказують, що закон “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” дає право учасникам бойових дій на одержання пільгової позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт житлових будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій та право позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок. Однак уряд так і не затвердив порядок надання таких позик.
 
Микола Мирний, журналіст Центру інформації про права людини для “Правового простору” 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: