Майже половина українців готові терпіти труднощі, аби не поступатись свободою та громадянськими правами – опитування

Дата: 15 Липня 2019
A+ A- Підписатися

45% опитаних українців готові терпіти певні матеріальні труднощі заради свободи та дотримання своїх громадянських прав.

Про це свідчать дані загальнонаціонального опитування, проведеного  Фондом “Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва” спільно з соціологічною службою Центру Разумкова.

Кількість українців, які не готові “проміняти” свободу та громадянські права на добробут, за словами соціологів, значно зросла з минулого року, тоді ця частка становила 35%. Водночас 28% українців сьогодні цінують добробут більше за свободу і громадянські права. 

“Найбільше готові йти на певні жертви заради свобод і громадянських прав виборці партії “Європейська солідарність”, а єдиною партією, чиї виборці (36%) готові обміняти їх на добробут, виявилася “Опозиційна платформа – За життя”, однак 36% виборців цієї партії не змогли зробити чіткий вибір, що для них важливіше”, – зазначають соціологи. 

Також, за словами експертів, істотно зросло у суспільстві усвідомлення того, що держава повинна забезпечити людям однакові “правила гри” у житті, а далі сама людина несе відповідальність за те, як вона ці шанси використає: так вважають 61% громадян, проте лише у травні минулого року їх було 45%.

Натомість істотно менше громадян сьогодні поділяють думку, що “держава повинна нести повну відповідальність за забезпечення кожної людини усім необхідним” – 29% (торік було 44%). Найменше покладаються на державне забезпечення виборці “Голосу”, найбільше – партій “Батьківщина” та “Опозиційна платформа – За життя”.

Дізнались соціологи й про ставлення українців до реформ та готовність терпіти певні матеріальні труднощі задля їхньої реалізації. Так, найважливішими для респондентів стали антикорупційна реформа (так вважають майже 63% населення), реформа сфери охорони здоров’я (57%), пенсійна реформа та реформа системи соціального захисту (52%), реформа органів правопорядку (37%), люстрація чиновників (33%), реформа армії, зміцнення обороноздатності (26%).

Причому за останній рік, як видно у дослідженні, істотно зросла значущість для населення соціальних реформ системи соціального захисту (медичної та пенсійної). 

Щодо  готовність терпіти певні матеріальні труднощі задля реалізації реформ, то кількість громадян, готових до таких жертв значно зросла цього року: у 2018 році були готові терпіти скільки треба 9%, у 2019 році – 19%. При цьому чекати на це українці готові довше, ніж минулого року: готових потерпіти певний час (не більше року) знайшлось 24% проти 40% минулоріч. 

“Загальний клімат для проведення реформ надзвичайно позитивний. Але в цьому позитиві є й небезпека — якщо необхідні реформи не провести швидко і ефективно, то ці настрої можуть обернутися своєю протилежністю і люди взагалі зневіряться в тому, що Україна може подолати труднощі, що в Україні можливі реформи. Може бути й чимало інших негативних наслідків. Тому цілком очевидно, що після виборів потрібно активно братися до роботи, об’єднувати всі реформаторські сили, які існують у суспільстві”, – говорить Ірина Бекешкіна, директор Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, член ради Коаліції РПР

ДОВІДКА: Опитування 2017 українців в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей соціологи проводили з 13 по 20 червня 2019 року.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: