“Люди – не консерви” – соціальна реклама про життя в місцях несвободи

Дата: 16 Лютого 2017
A+ A- Підписатися

Правозахисники запустили соціальну рекламну кампанію “Люди – не консерви” для привернення уваги до життя людей у місцях несвободи.

Постери з таким слоганом, що днями з’явилися на вулицях Києва та у столичному метро, мають привернути увагу до умов життя людей, які опинилися в місцях несвободи, стикаються з порушенням прав, нестачею їжі, відсутністю медичної допомоги, зазнають насильства і тортур, повідомляє прес-служба Центру інформації про права людини. 

Попередженням цих порушень та моніторингом місць несвободи в Україні – а це інтернати для дітей та літніх людей, хоспіси, військові частини, СІЗО та інші заклади – займається Національний превентивний механізм (НПМ). Це представники офісу Уповноваженого ВР України з прав людини та громадські активісти, які мають можливість безперешкодного доступу до будь-яких закритих закладів задля перевірки умов життя в них, спілкування із підопічними, попередження порушень їх прав та подальшого відстоювання системних змін у цих закладах.

Ініціатором розробки концепції кампанії став Центр інформації про права людини.

“Нам хотілося, аби про роботу моніторів НПМ і умови життя в місцях несвободи дізналося більше людей в Україні. Для того, аби допомагати моніторам змінювати життя людей в цих закритих установах на краще, або навіть стати частиною команди НПМ”, – каже керівник проекту Центру інформації про права людини з інформаційної підтримки НПМ Надя Колесникова.

Розробка концепції просування НПМ в українському суспільстві стала завданням першої “Битви агентств” (Lions Creativity Days – “Дні креативності в Україні”). Участь в ній взяли 5 агентств, переможцем було обрано Green Penguin Media.

“Світ міняється, місця несвободи — ні. Більшою мірою в них діють закони ще з “совка”. Коли “незручних” людей просто ховали подалі від очей — “консервували”. Люди, що потрапили у місця несвободи, ставали “овочами”, ламались та деградували. Місця несвободи повинні перестати бути радянськими консервами. Настав час їх “відкрити”, зазирнути всередину, їхній “термін зберігання” давно минув. Так з’явилась концепція, яку ми втілили у принтах та у ролику, який, до речі, існує у двох варіантах: без цензури — наш улюблений. Адже він дуже точно доносить наш меседж — “Люди – не консерви””, – наголошує Юлія Курова, креативний директор Green Penguin Media.

Реалізацію ідеї соціальної реклами підтримала програмна ініціатива “Права людини та правосуддя” МФ “Відродження”, що сприяє роботі НПМ з моменту його появи в Україні.

“Ця кампанія дає можливість унаочнити проблеми місць несвободи. Чим більше людей будуть розуміти, що таке ці закриті заклади, з якими проблемами зустрічаються ті, хто проживає там постійно, тим більше шансів змінити цю “законсервовану” систему і створити там умови для життя, а не для виживання”, – пояснює Василина Яворська, менеджер програмної ініціативи та монітор НПМ.

Згодом постери “Люди – не консерви” мають з’явитися і в інших містах України.

Національний превентивний механізм – НПМ – це незалежний національний орган, який створений і діє відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань і передбачає регулярний моніторинг усіх місць несвободи для попередження у них жорстокого поводження з людьми, які там перебувають. В Україні діє з 2012 р. у форматі “Омбудсмен +”, що передбачає здійснення моніторингових візитів до місць несвободи працівниками офісу Омбудсмена спільно з громадськими активістами.

Місця несвободи (“custodial setting”) – заклади, де може опинитися кожен з нас за рішенням або вказівкою адміністративного, судового чи іншого органу, без права залишити їх з власної волі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: