Лише в половині випадків атак на активістів поліція відкриває провадження – громадський моніторинг

Дата: 22 Червня 2019
A+ A- Підписатися

Лише в половині випадків атак на громадських активістів правоохоронні органи відкривають кримінальні провадження. Розслідування справ здебільшого проводяться неефективно. 

Про це йдеться в проміжному звіті “Переслідування представників громадянського суспільства в Україні”, презентованого 21 червня в Києві.

Моніторинг проводила команда громадської організації “Центр громадянських свобод” за участю міжнародних стажерів у період з 1 січня по 15 червня 2019 року.

“Якщо казати про реакцію поліції після атак, то без розслідувань залишається 52%, а розслідування почато в 48% випадків. Аналізуючи ці справи, з’являється велика підозра, що розслідування затягуються і проводяться неактивно”, – зауважив під час презентації проміжного звіту стажер ЦГС із Казахстану Аліаскар Єримбетов.

Він навів приклад з Одеси, коли за пів року після підпалу автомобіля історика Олександра Бабича, який боровся проти незаконних забудов, розслідування не дало жодних результатів. Або ж приклад чернівецької журналістки та активістки Галини Єремиці, за скаргами якої про перешкоджання її професійній діяльності було відкрито кримінальне провадження в трьох районах. В одному з них провадження вже закрили, розслідування двох інших досі не дали результату.

 Аліаскар Єримбетов

Також, за даними проміжного звіту, із 39 атак на активістів у 2019 році 23 було визначено як політично мотивовані. 

Залежно від профілю жертв кейси було умовно поділено на дві групи – переслідування журналістів та громадських активістів. 

Так, серед зафіксованих нападів 60% стосувалися журналістів, а 40% – активістів.

“Ми провели інтерв’ювання безпосередньо жертв нападів, їхніх адвокатів і родичів, щоб краще розуміти, чи напад було вчинено через громадську діяльність жертви, чи через якісь інші особисті причини. Якщо зв’язатися з жертвою і родичами не вдалося, інформацію перевіряли через  розмову зі свідками, аналіз фото- і відеоматеріалів, з наявних документів тощо. Також перевіряли дані офіційних органів і контактували з місцевими активістами. Якщо жодної інформації не було виявлено, такі випадки ми не вносили до звіту, і вони досі на додатковій перевірці”, – уточнив про методологію моніторингу Ніколя Кюдер, стажер ЦГС із Франції.

Ніколя Кюдер

Він нагадав, що протягом 2018 року в Україні було зафіксовано понад 50 випадків атак на представників громадянського суспільства.   

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: