20 сумнівних вироків: допоможіть дізнатися, хто не винен

Дата: 26 Вересня 2018
A+ A- Підписатися

Харківська правозахисна група (ХПГ) просить небайдужих лайками підтримати дослідження вироків 20 довічно засуджених, у провині яких сумніваються правозахисники. Від онлайн-голосування залежатиме, чи отримає проект правозахисників фінансування.  

Як повідомив Центру інформації про права людини правозахисник ХПГ Андрій Діденко, проголосувати за дистанційний курс “Громадські помічники Феміди” можна на сторінці Social Project Awards (SPA). 

Наразі Рада адвокатів, яка складається, зокрема, із Олега Левицього, Олега Веремієнка, Галини Гнатюк, Тетяни Веремей, консенсусом вирішує, які саме 20 справ потраплять у проект. 

Правозахисник Андрій Діденко

“Критерій пошуку – без вини ув’язнена людина. Ми вишуковуємо справи ідеально невинних, таких як Олександр Рафальський, Володимир Панасенко, Максим Орлов. Таких справ – вісім. Але є багато справ із неправильною кваліфікацією злочину. Коли людина вчинила один злочин, а їй перевищили кваліфікацію або “довішали” інші злочини”, –  пояснює Андрій Діденко. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Вісім історій свавільно засуджених: Без права на виправлення помилок

На сторінці курсу його учасники об’єднаються у 20 груп. До кожної групи увійдуть адвокати-практики, журналісти, громадські діячі та студенти юридичних факультетів в українських вишах. Після вебінарів про практику Європейського суду з прав людини, дослідження справ, групи складуть 20 аналітичних довідок про порушення прав людини, використання національних і міжнародних способів захисту та ініціюватимуть перегляд справ, посилюватимуть позицію захисту під час судових засідань.

У межах річного курсу вони відвідуватимуть судові засідання, фіксуватимуть порушення прав людини, складатимуть звіти про порушення та надсилатимуть їх до компетентних органів.  

Правозахисники подали заявку до SPA на 30 тисяч доларів. Із цієї суми 10 тисяч доларів підуть на оплату роботи поліграфолога, а 20 тисяч доларів – на дослідження 20 справ, зокрема – на витрати адвокатам та відрядження, пояснює Андрій Діденко.

Учасники курсу паралельно виконуватимуть теоретичні та практичні завдання. 

“Приміром, у групі, куди увійшла декан юридичного факультету, вона може дистанційно долучатися до створення аналітичної довідки. Журналістам, юристам та студентам будуть цікаві судові засідання, аби побачити, як же ж судді розглядають справи за нововиявленими обставинами. Попри те, що така процедура перегляду справ в Україні не працює, учасники курсу все одно відвідуватимуть засідання, аби зафіксувати і показати, як же ж переглядаються в Україні справи за нововиявленими обставинами”, – пояснює правозахисник Андрій Діденко. 

20 кейсів учасники курсу планують представити в офісі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Курс попередньо погодилась підтримати Омбудсман та юридичний факультет Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана.  

За словами Андрія Діденка, висновки журі SPA на 50% залежатимуть від онлайн-голосування. 

На запитання Центру інформації про права людини, навіщо потрібен цей проект, правозахисник пояснив: аби показати глибину проблеми незаконно засуджених громадян. 

“Це може стосуватися кожного. Ми раніше за підтримки Центру інформації про права людини, “Реанімаційного пакету реформ” досліджували 8 таких справ у межах лобіювання законопроекту №2033а. Ми інсталювали у Верховній Раді фотовиставку з історіями незаконно засуджених до довічного ув’язнення, аби депутати подивились їм в очі. А коли в групах разом із ЗМІ дослідять 20 таких справ – це справлятиме приголомшливий ефект. Це покаже глибину проблеми. Якщо у нас досі сидять незаконно засуджені без належного перегляду справ, то про яку судову реформу може йти мова в Україні”, – дивується Андрій Діденко. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: