Виробник сувенірів, який підтримав “Квантового Шевченка”, через погрози тимчасово закрив свій магазин у Києві

Дата: 25 Лютого 2019
A+ A- Підписатися

У Києві магазин сувенірів “Ї*аш невпинно” заявив про закриття своєї філії після отримання погроз з боку “націоналіста” Юрія Хорта, який понівечив виставку портретів поета в київському метро.

Про це власники магазину повідомили на своїй сторінці у Facebook.

Тимчасове закриття магазину власники пояснили небажанням ризикувати.

“У зв’язку з погрозами, які почали поступати від радикально налаштованих осіб через нашу діяльність, зокрема виготовлення значків з роботами по Шевченку, ми мусимо повідомити про тимчасове закриття нашого підрозділу в крамниці за адресою: вул. Кудрявська, 2. Ми не станемо ризикувати здоров’ям наших партнерів і продовжуємо сподіватися на здоровий глузд. Вживаємо всіх залежних від нас заходів”, – написали вони, проте зазначили, що онлайн-замовлення сувенірів на основі матеріалів виставки досі доступне. 

Незадовго до цього автор малюнків, які викликали активну реакцію з боку націоналістичних організацій, Олександр Грехов повідомив, що передав безстрокове право на використання будь-яких матеріалів “Квантовий стрибок Шевченка” в некомерційних цілях та можливість передання матеріалів третім особам, наприклад для проведення виставок, музею Шевченка.

“Можете сміливо їм писати, якщо хочете побачити музей у себе в містах”, – зазначив Грехов у себе на сторінці у Facebook.

Нагадаємо, 17 лютого вінничанин Юрій Хорт порізав ножем експонати виставки “Квантовий стрибок Шевченка”, що експонувалась у Києві на станції метро Тараса Шевченка. Виставка, відкрита 10 лютого Київський метрополітеном спільно з Національним музеєм Тараса Шевченка, мала демонструватись до 10 березня, але через псування постерів організатори згорнули її дочасно.

У музеї Шевченка заявили, що “акти подібного вандалізму і агресії не лише порушують закони України, але і заперечують саму спробу створення мультикультурного простору”.

Експерт Центру інформації про права людини Володимир Яворський вважає, що цей інцидент варто розцінювати як випадок наступу на свободу вираження поглядів.

“У демократичному суспільстві, якщо людині не подобається якась виставка, мистецький твір чи захід, телевізійна програма тощо, то людина має право на висловлення протесту проти таких заходів. Вона може вільно висловити своє невдоволення та обґрунтовувати свою думку й позицію. Вона може організувати мирне зібрання проти таких заходів чи іншим способом висловлювати свою позицію. Вона навіть може спробувати заборонити чи обмежити такі заходи в судовому порядку, якщо обґрунтує порушення відповідного законодавства. Однак за жодних умов у демократичному суспільстві така людина не може самостійно вчиняти насильницьких дій для залякування людей чи пошкодження їхнього майна”, – зауважив він.

Експерт нагадав, що свобода вираження поглядів потребує захисту і держава має зобов’язання щодо його здійснення. Зокрема, держава повинна захищати свободу вираження від нападів інших осіб.

Згодом через загрозу нападів з боку представників націоналістичних організацій у Вінниці та Львові скасували виставки постерів “Квантовий стрибок Шевченка”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: