Комітет з прав людини підтримав законопроект, що дозволить дітям-переселенцям вносити місце реєстрації до першого паспорта

Дата: 04 Вересня 2018
A+ A- Підписатися

Комітет Верховної Ради з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин рекомендував ухвалити за основу в першому читанні, але з урахуванням зауважень депутатів та активістів законопроект, що дозволить дітям-переселенцям вносити місце реєстрації до першого паспорта.

Таке рішення депутати ухвалили сьогодні на засіданні комітету, передає кореспондент Центру інформації про права людини.

Законопроект №8432 “Про внесення змін до деяких законів України щодо обліку та реєстрації місця проживання громадян України на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей та Автономної Республіки Крим” внесли депутати Антон Геращенко, Сергій Тарута, Наталія Веселова, Віталій Курило, Юрій Павленко та Олексій Рябчин.

Він має унормувати процедуру обліку внутрішньо переміщених осіб, зокрема щодо занесення відомостей про місце проживання таких осіб до реєстру територіальної громади. 

“Внутрішньо переміщені особи в Україні стали масово зіштовхуватися з проблемою реєстрації. Неможливо внести до бази реєстрації осіб при отриманні першого паспорта або поновленні втраченого. Набули системного характеру відмови органів ДМС України громадянам України у реєстрації місця проживання/перебування в населених пунктах, на територіях яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, тобто паспорт фактично видається без місця реєстрації”, – пояснюють автори.

Законопроект підтримали члени комітету, а також Уповноважена з прав людини Людмила Денісова та екс-омбудсман Валерія Лутковська.

“Проект вирішує важливі питання. Ми пам’ятаємо 2014–2015 рік, коли ВПО, які потребували гемодіалізу, не були враховані місцевою владою. На них тоді просто не розрахували кошти. Включення до реєстру є дуже важливим з точки зору дитячих садочків, шкіл та багато іншого”, – зауважила Лутковська.

Правозахисники також підтримали законопроект, проте у експертів Центру інформації про права людини виникло декілька питань щодо введення формулювання “фактичне місце проживання”, яке хочуть внести парламентарі.

“Запровадження терміна зафіксує сучасну ситуацію в країні, коли зареєстроване місце проживання та місця, де вони фактично мешкають, не збігаються, як того потребує закон. На нашу думку, слід, навпаки, проводити реформу системи реєстрації місця проживання, щоб громадяни могли реєструвати фактичні та реальні місця проживання, а не створювати паралельну юридичну конструкцію, що обходить неможливість зареєструвати місце проживання за чинною процедурою”, – зауважила експертка з адвокації Альона Луньова.

З такою думкою погодився й голова комітету Григорій Немиря.

“Є непередбачені наслідки, коли через введення нових норм є ризик більшої плутанини. У нас виникає класична ситуація, коли краще гірше, ніж добре”, – підкреслив він.

Проти законопроекту виступало Міністерство з тимчасово окупованих територій, яке в пояснювальному листі зазначило, що запропоновані кроки “не будуть відображати процеси інтеграції ВПО у громади” та реалізовувати їхні права.  

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: