Життя ПЖ: у Києві показали документальний фільм про довічно ув’язнених

Дата: 15 Квітня 2018
A+ A- Підписатися

У Києві презентували документальний фільм “ПЖ”, який покликаний привернути увагу громадськості до проблем довічно ув’язнених людей у місцях позбавлення волі.

Про це на прес-конференції в УНІАН розказали творці стрічки та представники громадських організацій.

Режисерка стрічки Ксенія Кравцова розповіла, що хотіла створити фільм про психологічний стан людини, яка довічно ув’язнена, про її життя і про те, що відбувається у місцях позбавлення волі.

Також вона повідомила, що хотіла у фільмі передати душевний стан усієї родини, яка має близьку людину, що перебуває на довічному ув’язненні.

“Є така приказка, що якщо людина сидить, людину саджають, то вважається, що сидить з нею разом уся її родина. Тобто родина разом з нею переживає ті самі складнощі, ті всі відчуття, що переживає ув’язнена людина. І це теж важливий психологічний компонент людського спілкування”, – сказала режисерка.

Вона розповіла, що для фільму було знайдено героя, засудженого до довічного, у якого з членів родини залишився тільки батько.

“Мені хотілося передати відчуття, бо у батька старенький автобус, у якому він працює кожного дня, і це один і той самий маршрут, у сина це також один і той самий маршрут замкненого життя в ув’язненні”, – сказала Кравцова.

Режисерка прагнула, щоб люди побачили, почули і відчули цей стан людей.

“Люди знають, що є довічники, що це, мабуть, якийсь маніяк, і все. Ми кажемо: краще дайте йому смертну кару, і ми нічого не хочемо про це знати. І мені хотілося просто показати, що це звичайні люди, у них є якісь відчуття, у них любов, у них навіть там на ПЖ є життя зі своїми жартами, нехай вони є і зі сльозами, але ж в першу чергу – це звичайні люди”, – сказала вона.

Фільм спрямований на широку аудиторію, але, напевно, порушуючи тему довічно ув’язнених, можна якось допомогти цим людям, переконана режисерка.

Своєю чергою, правозахисник, керівник пенітенціарного напряму Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (УМДПЛ) Олександр Федорук зазначає, що особи, які перебувають на довічному ув’язненні, є вразливою категорією громадян. І у фільмі намагались “показати соціальну складову, коли людина в певний період часу мала все, але вчинила такий вчинок, після чого не стало нічого, крім звичного порядку, звичного розпорядку дня, звичних постійних стін і звичної картини”.

За словами Федорука, психологічний бар’єр в ув’язненні стає тягарем для людини, і тому вона стає вразливою. На його переконання, необхідно докладати зусиль, щоби повертати таких людей у суспільство і робити повноцінними громадянами.

На думку члена правління Асоціації УМДПЛ Юрія Чумака, стрічка може посприяти тому, аби суспільство задумалося над проблемою довічно ув’язнених осіб.

“Злочинці – це люди, а найбільше мені болить те, що багатьох злочинців призначили. І от якраз ця тема мене найбільше турбує, що вони не мають можливості добитися перегляду свого вироку, і я бачив низку матеріалів справ, які фактично, як кажуть, шиті білими нитками, коли без серйозних доказів вини людини їй призначена найтяжча міра покарання – це довічне позбавлення волі”, – говорить кандидат юридичних наук, заступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда.

Водночас начальник Управління Державної кримінально-виконавчої служби України Олексій Бондаренко розповів, що на сьогодні 1561 особа засуджена до довічного позбавлення волі. З кожним роком ця цифра зростає.

“Десь приблизно на 50 осіб кожного року йде збільшення чисельності, притому що кількість місць у нас не такими темпами зростає, і на даний час ми маємо дійсно проблему з їх розміщенням”, – сказав Бондаренко, але додав, що, однак, ця проблема гостро ще не постала. “Кожного року ми вживаємо заходів щодо створення секторів, покращення тих камер, де на даний час вони утримуються. На місці не стоїмо також у межах того, що ми маємо”, – додав він.

За його словами, протягом останніх років на проведення капітальних ремонтів, на службу взагалі не виділяється державних грошей.

“Тому ті заходи, які на даний час проводяться з ремонту камер і приміщень, проводяться за рахунок спеціальних фондів, за рахунок виробництва, яке є, за рахунок благодійної допомоги”, – заявив Бондаренко.

Прем’єра документальної стрічки “ПЖ” відбулась 11 квітня в кінотеатрі “Жовтень”.

 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: