Етична комісія не знайшла сексизму в доповіді львівського професора про відмінності чоловіків та жінок

Дата: 13 Липня 2018
A+ A- Підписатися

Етична комісія Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького проаналізувала доповідь професора Ростислава Білобривки, виголошену під час наукової конференції “Свідомість, мозок, мова”, і дійшла висновку, що в ній немає сексистських висловлювань.

Про це в коментарі виданню Tvoemisto.tv повідомив ректор ЛНМУ імені Данила Галицького Борис Зіменковський.

На запитання журналістки, чому етична комісія ухвалила саме таке рішення, він відповів: “Бо це етична комісія”.

Нагадаємо, у квітні цього року Ростислав Білобривка виступив на міжнародній конференції “Свідомість, мозок, мова: актуальні проблеми та міждисциплінарні досягнення” з доповіддю “Психологічні відмінності між чоловіком і жінкою”. У ній він стверджував, що “жінка нічого не відкриває, відкриває тільки чоловік, жінка лише чекає, поки її відкриють, адже вона – таємниця, то як може таємниця відкривати таємницю”, “відкривати щось жінці не потрібно від природи, відкривати, проникати кудись – це суто чоловіча справа”, “задача, основне покликання жінки – це відтворення, тобто репродукція”, “чоловік прощає і забуває, жінка прощає, але не забуває, ця якість ріднить жінок з кішками”.

Як пише видання “Повага”, активісти назвали такі висловлювання недопустимими та антинауковими. У коментарі Громадському радіо науковець Юрій Халавка зазначив: “Там зустрічаються такі типові фрази, як “вчені довели”, водночас немає жодного конкретного посилання, що ж саме ті вчені довели. Зустрічаються посилання на художню літературу. Немає посилань на конкретні частини тексту, на джерела в самій літературі. Тобто є написаний якийсь текст, після нього є посилання, але вони між собою ніяк не пов’язані, не можна зрозуміти, що звідки було взято… Такого типу висловлювання – це щось несумісне з професією”.

В університеті на такі закиди відповіли тим, що друкована версія доповіді подана в скороченому вигляді – лише на двох аркушах довідника. В оригінальному тексті нібито є всі необхідні посилання й обґрунтування. На думку організатора конференції, хоч подібні висловлювання і є недопустимими, та “здорова суперечка – цінна для науки”. Мовляв, “не можна ставити на людині крапку через те, що в неї інша точка зору”.

Співорганізатор конференції, професор Ігор Держко заявив: “Це конференція, тут все стисліше, ніж у його наукових роботах, бачили скільки тут тексту – одна сторінка… Він публікується в солідних ВАКівських журналах як фахівець. Там так все просто не проходить, є попередня звірка, є вимоги публікацій… Позиція ж Білобривки – це натуралістична позиція, вона йде з середини 19 століття, коли важили мозок, рахували число звивин, коли пробували в тій різниці побачити різницю в розумі, інтелекті, в статевій ідентифікації”.

Сам професор Білобривка заявив, що “його ім’я заплямовують, бо за це заплатили” й нічого образливого для жінок у своїй доповіді не бачить.

У Міносвіти після скандалу зазначили, що не можуть вплинути на звільнення професора, хоч і засуджують його позицію. Адже, згідно із законом про вищу освіту, університети мають автомонію у кадровій політиці.

Водночас в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун у Twitter написала, що МОЗ рекомендує Міністерству освіти перевірити докторську дисертацію Ростислава Білобривки та в разі виявлення псевдонауки чи дискримінаційних тверджень позбавити вченого звання.

Згодом МОЗ направив ректору медуніверситету листа з рекомендацією розглянути питання про подальше перебування Білобривки на посаді завкафедри. Професорові закидали поширення псевдонаукових теорій та дискримінаційних ідей за ґендерною ознакою. У заяві йшлося про те, що твердження Білобривки є трансляцією типових сексистських стереотипів, які негативно впливають на репутацію всієї медичної та наукової спільноти України й суперечать Конституції та законам України.

Пізніше на сайті вишу з’явилась офіційна заява, у ній, зокрема, йшлося: “Усі матеріали, пов’язані із згаданим інцидентом, скеровано до етичної комісії, що діє при університеті. Після проведення аналізу комісія надасть свої висновки адміністрації ЛНМУ імені Данила Галицького для прийняття відповідного рішення”.

Нагадаємо, раніше близько десяти правозахисних організацій вимагали звільнити декана Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова Ганну Турчинову за публічні антиконституційні, гомофобні та дискримінаційні висловлювання.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: