Екологія важлива для 93% українців, а 65% намагалися сортувати сміття – опитування

Дата: 25 Вересня 2018
A+ A- Підписатися

93% українців вважають охорону довкілля важливим питанням, а 87% вважають, що можуть особисто відігравати роль у захисті довкілля.

Про це свідчать результати дослідження щодо ставлення громадян до довкілля, проведеного у травні 2018 року соціологічною агенцією “Фама” у співпраці з ресурсно-аналітичним центром “Суспільство і довкілля”.

Як передає кореспондентка Центру інформації про права людини, дослідження було презентовано 24 вересня на брифінгу в Києві.

За словами голови правління центру “Суспільство і довкілля” Наталії Андрусевич, такі високі відсотки визнання важливості проблеми є співмірними з даними Європейського Союзу.

“Якщо у нас це 93%, то в ЄС це 94%. Тобто ми перебуваємо в єдиному ціннісному просторі з екологічних питань із громадянами ЄС”, – зазначила вона.

Загалом опитали дві тисячі громадян, старших 15 років, по всій території України, крім тимчасово окупованої.

Так, згідно з дослідженням, найбільшими екологічними проблемами українці вважають часті посухи або повені (40,3%), зростання кількості відходів (37,4%), скорочення популяцій, вимирання видів та зникнення екосистем (34,8%), брак якісної питної води (30%).

При цьому більшість опитаних не бачать взаємозв’язку між екстремальними погодними явищами і глобальною зміною клімату: зміну клімату вважають проблемою 16,3% українців, тоді як, приміром, у Данії стурбовані зміною клімату 70% громадян.

За даними дослідження, 36% вважають, що вирішувати екологічні проблеми повинна центральна влада, 39% – органи місцевого самоврядування, 19% – ЄС.

Присутній на брифінгу міністр екології Остап Семерак констатував факт, що наразі немає активної співпраці і необхідна синергія спільних дій громадянського суспільства і влади.

При цьому, на його думку, усвідомлення в суспільстві відбувається швидше, аніж у політиків.

Так, у відповідь на запитання, що вони робили для збереження довкілля за останні півроку, 65% розказали про сортування сміття. Також 43% українців купували товари місцевого виробника, 35% – зменшили споживання енергії, 34% – уникали купівлі одноразових пластикових виробів, а 18% громадян почали менше користувались автомобілями.

Міністр екології переконаний, що усвідомлення – це перший сигнал до дії і потрібно збільшувати свої практики до нових правил поведінки.

На думку Андрусевич, добрим знаком є вже те, що українці починають сортувати сміття, думати про ощадливе ставлення до ресурсів. Водночас більшість заходів, за її словами, вони роблять з позиції економії коштів.

Для того щоб змінити свідомість громадян на ціннісному рівні, дуже багато часу потрібно, це не один і не десять років. Залишилося нам свої звички змінити, а це вже питання уряду, парламенту, громадських організацій та самих громадян”, – переконана вона.

Остап Семерак також нагадав, що у Верховній Раді чекає розгляду законопроект про підвищення штрафів за завдання шкоди довкіллю.

“Ми повинні докласти зусиль, щоб до кінця року змінити штрафи і посилити відповідальність усіх забруднювачів”, – наголосив міністр.

Актуальну інформацію про пункти збору відходів повторного використання можна отримати на веб-порталі від Міністерства екології та природних ресурсів ecomapa.gov.ua або завантажити мобільний додаток “Екомапа”.

З цими та іншими результатами дослідження можна ознайомитися на сайті www.rac.org.ua.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: