“Україна стане твоєю могилою”: Гусейнов розповів подробиці виїзду з країни і загрозу арешту
Азербайджанський журналіст Фікрат Гусейнов планує звернутися до Європейського суду з прав людини зі скаргою на дії української прокуратури.
Про це він розповів в інтерв’ю азербайджанській службі “Голосу Америки”, повідомляє інформаційне агентство Turan.
“Мені вдалося покинути Україну через сухопутний кордон. Це був вимушений захід, бо в Київському аеропорту мене планували заарештувати”, – розповів Гусейнов.
Він нагадав, що прокуратура Києва саботувала рішення суду про повернення йому паспорта і всіляко намагалася затримати його в Києві, щоб виконати замовлення з Баку про екстрадицію журналіста до Азербайджану.
“16 квітня на черговому засіданні суду були присутні консули посольства Нідерландів і ще троє дипломатів цієї країни, представники місії Євросоюзу в Києві, місцеві правозахисники та журналісти. Суддя знову відмовився виконати вимоги прокуратури, після чого прокурор хотів забрати у судді мій паспорт. Але я вихопив його і заявив, що суд ухвалив рішення повернути його мені”, – розповів журналіст.
Присутні в залі дипломати попередили Гусейнова, що йому знову загрожує арешт у разі спроби виїзду з країни. Заливши зал суду, журналіст помітив за собою стеження, а незабаром йому з закритого номеру зателефонував невідомий, погрожуючи, що Україна стане його могилою.
Тоді журналіст звернувся до представників США і Євросоюзу, попросивши про допомогу. “Після цього мені пояснили, як покинути Україну”, – сказав Гусейнов.
Не розкриваючи деталей, він сказав, що перетнув один з контрольно-пропускних пунктів України на сухопутному кордоні. Він підкреслив, що перехід кордону був легальним. “За порушення терміну перебування в країні я заплатив штраф 25 євро, і мені в паспорт поставили штамп”, – сказав Гусейнов.
На питання, хто саме допоміг йому покинути Україну, журналіст лише відповів, що це були “дуже високопоставлені особи” і його просили не називати імен.
Згадуючи своє шестимісячне затримання в Україні, Гусейнов сказав, що має намір звернутися до ЄСПЛ зі скаргою на дії прокуратури.
16 квітня Фікрат Гусейнов, якого Україна півроку утримувала з метою екстрадиції на вимогу влади Азербайджану, зміг повернутися до Нідерландів. Громадянство цієї країни він отримав через переслідування на батьківщині.
Нагадаємо, Фікрат Гусейнов був в Азербайджані співробітником опозиційної газети “Азадлиг” (“Свобода” – ред.). У березні 2006 року його викрали і побили невідомі в масках у селищі Патамдар Баку, в результаті чого він отримав важкі тілесні ушкодження, зокрема ножові поранення. 8 травня 2008 року журналіст емігрував з Азербайджану. Він отримав статус біженця в Нідерландах і зараз є громадянином цієї країни.
14 жовтня 2017 року українські прикордонники затримали його в аеропорту “Бориспіль” на підставі червоної картки Інтерполу, яку ініціював Азербайджан. В Україну журналіст прилетів, щоб з’ясувати умови для відкриття в Києві філії супутникового телеканалу Turan TV.
В Азербайджані Фікрата Гусейнова звинувачують у нібито організації незаконної еміграції азербайджанців, шахрайстві та підробці документів.
Водночас Комітет захисту журналістів вказує, що Гусейнов висвітлював роботу азербайджанської опозиції в екзилі та викривав корупцію в азербайджанському уряді. Він також критикував президента Азербайджану Ільхама Алієва.
Директор російської редакції каналу Turan TV Емін Ахмедбеков заявив, що видача Азербайджану журналіста Фікрата Гусейнова загрожує його життю і здоров’ю.
Пізніше Міністерство закордонних справ Нідерландів повідомило, що червона картка в базі Інтерполу була видалена через її невідповідність ст. 2 (1) і 3 статуту Інтерполу. Але Генпрокуратура продовжувала екстрадиційну перевірку на вимогу генпрокурора Азербайджану і попри рішення Печерського районного суду Києва відмовлялась віддавати Гусейнову паспорт.
16 квітня на засіданні Печерського райсуду Києва журналісту нарешті повернули паспорт громадянина Королівства Нідерландів.
Українські та міжнародні правозахисні організації неодноразово закликали Генпрокуратуру України припинити переслідування журналіста, завершити екстрадиційну перевірку та віддати йому паспорт.