Громадські організації пропонують уряду альтернативний порядок виплати пенсій на окупованих територіях

Дата: 18 Жовтня 2018
A+ A- Підписатися

Низка громадських організацій, які опікуються правами переселенців, запропонували Кабінету Міністрів альтернативний порядок задля відновлення виплат пенсій громадянам України на окупованих територіях. Документ вносить зміни до низки постанов уряду та правління Пенсійного фонду України. 

Про це повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини

Громадські організації вказують, що чинна система призначення та контролю за соціальними виплатами та пенсіями переселенцям показала неефективність і її оскаржили в судах. Тому фахівці пропонують змінити підходи системи, аби вберегтися від її недоліків і негативних наслідків у майбутньому. 

Громадські організації нарікають, що окремі положення чинної системи призначення та контролю за соціальними та пенсійними виплатами для ВПО не відповідають законодавству. Це призвело до дискримінації постраждалих від війни громадян, обмеженню права цих людей на свободу пересування, вільний вибір місця проживання, позбавило законно зароблених коштів для існування через ризик непроходження складної процедури ідентифікації та верифікації. Окрім цього, чинна система призводить до перевантаження органів соціального забезпечення, зростання державного боргу перед пенсіонерами та перевантаження пунктів пропуску на лінії розмежування, яку перетинають понад 60% пенсіонерів. 

Менеджерка програми “Радник з питань ВПО” Валерія Вершиніна повідомила, що 145 тисяч громадян сьогодні не отримують пенсію, на яку за законом вони мають право. 

Валерія Вершиніна

“У першому кварталі 2018 року чисельність пенсіонерів ВПО становила 700 тисяч осіб, а кількість ВПО, які отримують пенсії, – 555 тисяч осіб.  Різниця – це кількість людей, які позбавлені єдиного джерела існування, яке гарантовано їм законодавством. У нас кількість ВПО збільшується, а кількість отримувачів пенсіонерів знижується. За квартал ми втратили близько 30 тисяч пенсіонерів з числа ВПО. Це означає, що існуюча система руйнує систему соціального захисту”, – зазначила вона. 

Фахівчиня вказала на недосконалість бюрократичних процедур. 

“Через базу “Аркан”, яка контролює, скільки людей перетинає лінію розмежування, припиняється виплата пенсій. У непідконтрольну Києву територію може в’їжджати ваш однофамілець та тезка, і вам припинять виплату пенсій на період проведення перевірки. Але вам не виплатять заборгованість за період перевірки через постанову Кабміну №335″, – розповіла вона.   

Правова аналітикиня БФ “Право на захист” Анастасія Одинцова переконана, що виконавча влада намагається узурпувати законодавчу й судову влади, нівелює норми Конституції щодо верховенства права і підмінює законодавство України своїми підзаконними актами. Вона повідомила, що суди захистили право переселенців на пенсію. За останні два роки вони подали близько 3888 судових позовів через порушення права на отримання пенсії, і після звернення суддів з Донецької області до Верховного Суду такі скарги від пенсіонерів розглядатимуться в прискореному режимі. 

Анастасія Одинцова

“У понад 90 рішень у цих справах судді вказали, що Конституція не надала право Кабінету Міністрів обмежувати конституційні права громадян, а відтак постанова №365 є обмеженням конституційного права громадян на отримання пенсій та соціальних своїх прав. Свої дії КМУ пояснює потребою “збільшення адресності” для збереження бюджету. Однак тільки на сплату судового збору за пенсійними справами з 2016 року Пенсійний фонд України (ПФУ) витратив понад 9 мільйонів гривень”, – каже Анастасія Одинцова.   

Правова аналітикиня переконана, навіть якщо уряд внесе зміни у норми постанови №365, українські суди все одно визнаватимуть дії Пенсійного фонду з припинення виплат пенсій незаконними, бо право переселенців на пенсії захищене законом. 

Координаторка з адвокації громадської організації “Донбас SOS” Ольга Гвоздьова каже, що, окрім українських судів, для уряду ризиком є рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). З нею погодилася й Асель Ормонова, польова радниця та голова відділу з питань захисту ВПО представництва Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в Україні (УВКБ ООН). 

Асель Ормонова

“УВКБ ООН наполягає на скасуванні вимоги реєстрації як ВПО для отримання пенсій. Україна взяла на себе зобов’язання за міжнародним правом, відповідно до якого пенсія – це приватна власність. А позбавляти права власності за дискримінаційними підходами – це порушення прав людини. Такі положення передбачені в Міжнародному пакті про соціальні, економічні та культурні права та Протоколом №1 Європейської конвенції з прав людини. Якщо Україна не змінить чинну практику, то вона ризикує почути негативне рішення ЄСПЛ, що призведе до багатотисячних виплат у євро за такими рішеннями”, – сказала Асель Ормонова і додала, що в Грузії, Молдові та Сербії немає обов’язку реєструватись як ВПО, щоб оформити пенсію.  

Громадські організації констатують, що Міністерство соціальної політики не обговорює конструктивні пропозиції громадськості у припиненні порушень прав людини. Відтак учасники презентації підписали й надіслали відкритого листа прем’єр-міністру України з проханням взяти під особистий контроль розв’язання проблеми соціальних та пенсійних виплат для ВПО та організувати міжвідомчу нараду для узгодження нової системи. У листі вони відправили проекти постанов із пропозиціями, які можуть бути ухвалені за основу в Кабінеті Міністрів. 

Альона Луньова

“Ми неодноразово надсилали Мінсоцполітики свої пропозиції, але тим не менше в ефірах телеканалів керівництво міністерства постійно каже, що жодної пропозиції не отримували. Тому сьогодні ми надсилаємо відкритий лист і сподіваємось на плідну та ефективну реакцію прем’єр-міністра України та Кабінету Міністрів на наші пропозиції”, – сказала менеджерка з адвокації Центру інформації про права людини Альона Луньова

Новий механізм спирається на багаторічні напрацювання профільних організацій, які надають юридичну підтримку переселенцям протягом усього періоду конфлікту в Україні. У своїх пропозиціях громадські організації пропонують відв’язати довідку про взяття на облік ВПО від права отримання пенсії, скасувати постанову №365 про перевірку місць проживання переселенців. Окрім цього, вони наполягають, аби мешканці окупованих територій могли стати на облік до будь-якого відділення Пенсійного фонду України й отримувати свої пенсійні виплати на банківську картку. 

“Держава має право вимагати адресності виплати соціальних виплат та пенсій, тому ідентифікація отримувачів має бути, як і для будь-яких інших громадян України. Тобто відповідно до постанови Кабміну №1596 – у будь-якому банку. Пенсіонер, який відкрив картку для пенсії, має раз на рік показатись у банку, що засвідчить, що він живий і дія договору продовжується”, – каже Альона Луньова. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: