Україна порушила право іноземця на захист, видавши Туреччині журналіста Юсуфа Інана – правозахисник

Дата: 21 Липня 2018
A+ A- Підписатися

Журналіста та підприємця Юсуфа Інана видали Туреччині без можливості оскарження рішень державних органів. 

Про це в коментарі Центру інформації про права людини заявив незалежний адвокат та правозахисник Олексій Скорбач, який на прохання видання ознайомився з матеріалами справи. 

Згідно з наявною інформацією, 12 липня громадянина Туреччини Юсуфа Інана, у якого була посвідка на постійне проживання в Україні, затримали представники СБУ. 18 липня Національна спілка журналістів України повідомила про його екстрадицію.  

Генеральна республіканська прокуратура міста Ізмір звинувачує Юсуфа Інана у причетності до руху Фетхуллаха Гюлена FETÖ/PDY, який турецька влада називає “озброєною терористичною організацією”. Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган покладає на Фетхуллаха Гюлена відповідальність за спробу перевороту в липні 2016 року.

За формулюванням турецької прокуратури, організація домагалась порушення конституційного ладу і роками “таємно проникала у капілярні судини держави, особливо в політику, власність, судові, фінансові та військові установи та управління безпеки”. На 23 сторінках запиту про екстрадицію республіканський прокурор Сейфі Хайдар розповідає про ієрархію, методи роботи, стратегію руху Гюлена.

З посиланням на бюро “Д” Управління із боротьби з тероризмом Сейфі Хайдар вказує, що Юсуф Інан був концесіонером газети, яка оприлюднювалася за адресою yurelgundem.com (наразі така адреса ліквідована – ред.).

Юсуф Інан створив інтернет-портал News2023.Com , де він переважно передруковував матеріали з інших видань. Деякі з них містили критику чинної влади Туреччини. Чоловік також вів власний блог на цій сторінці. За словами його дружини, Юсуф створив ресурс задля прибутку через рекламу.

Разом з тим із матеріалів запиту випливає, що обвинувачення вибудувало кримінальну справу на показах одного свідка. Допитаний інформатор Саричічек Хусейн Угюр вказав, що журналіст начебто був членом FETÖ/PDY. За його словами, Юсуф Інан нібито зустрічався з одним із керівників організації в місті Ізмір – Ічелем Неджетом. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Amnesty International заявляє про катування затриманих у Туреччині

“Я не побачила в матеріалах справи, які надіслала Туреччина, жодного доказу провини й підстав для переслідування. З матеріалів випливає, що його переслідують лише за те, що він нібито поспілкувався з однією особою”, – повідомила Центру інформації про права людини адвокатка Юсуфа Інана Інна Кузьміних.  

Санкція статті, за якою в Туреччині порушили кримінальну справу, передбачає від 7,5 до 15 років ув’язнення.         

Повний текст запиту можна подивитись ТУТ

12 червня Державна міграційна служба скасувала Юсуфу Інану дозвіл на імміграцію на підставі статті закону про імміграцію щодо дій, “які становлять загрозу національній безпеці та громадському порядку в Україні”. Прокуратура Миколаївської області не побачила підстав, через які не можна екстрадувати Юсуфа Інана. Заступник прокурора Анатолій Жмура у своєму клопотанні наполягав, що через це Юсуфа Інана потрібно ізолювати від громадян України, застосувавши екстрадиційний арешт. 

Інна Кузьміних каже, що під час судового засідання Юсуф Інан не визнавав обвинувачення Туреччини. 

“Він розповідав, що любить Україну, займається благодійництвом і має тут родину із двома дітьми. Він просив, аби його не повертали до Туреччини”, – згадує судове засідання його захисниця. 

Запит на екстрадицію не має персоналізації. На цьому наголошує правозахисник Олексій Скорбач. Він вважає, що під запит турецької прокуратури “може підійти будь-хто”.
 
“Цей запит – аморфний. Підставте будь-яке прізвище, і за таким запитом можна кого-завгодно заарештувати. Робити основний наголос на персоні Гюлена та його філософії замість злочинних дій конкретної персони – це порушення. Не можна переслідувати людину за переконання. Не зрозуміло, у чому саме є його порушення. Якщо журналіста обвинувачують за статтею про тероризм або у спробі державного перевороту, то необхідно було описувати саме ці його дії через норми кримінального закону, а не розповідати на 23 сторінки, який Гюлен негідник”, – коментує правозахисник.

Інна Кузьміних зауважує, що українські судді під час обрання екстрадиційного арешту не оцінюють вину затриманого. 

“Ч. 2 п. 8 ст. 584 Кримінального процесуального кодексу при розгляді клопотання слідча суддя не досліджує питання про винуватість та не перевіряє законність процесуальних рішень, прийнятих компетентними органами іноземної держави у справі стосовно особи, щодо якої надійшов запит про видачу. Вона перевіряє лише перелік наявних документів з іншої країни”, – зауважила захисниця громадянина Туреччини. 

У коментарі Центру інформації про права людини дружина Юсуфа Катерина Інан розповіла, що про скасування посвідки на постійне проживання в Україні родина дізналася під час судового засідання. Тоді ж Юсуф Інан у суді просив про притулок в Україні. Анатолій Жмура вважає, що необізнаність чоловіка про скасування дозволу на імміграцію в Україну не підстава для відмови у клопотанні про екстрадиційний арешт. 

Суддя Заводського райсуду Миколаєва Зінаїда Сухаревич повідомила Інану, що не має повноважень вирішувати питання надання статусу біженця. Вона розцінила, що дії журналіста відповідають злочину за ч. 1 ст. 258-3 Кримінального кодексу України (“Створення терористичної групи чи терористичної організації”) і задовольнила клопотання прокуратури.  

Фотокопія рішення Заводського райсуду Миколаєва за посиланням (прокрутити вниз)

“Заднім числом йому скасували посвідку на постійне проживання. Все так мудро зробили, наче у нього не порушене право на захист. Проблема ще в тому, що ДМС надіслала йому листа за місцем реєстрації, а не за місцем фактичного проживання. Але все ж таки оскільки він дізнався про скасування у день обрання екстрадиційного арешту, то він таки не мав змоги скористатися правом оскаржити таке рішення. На це не було часу. Його затримали наприкінці тижня, а в неділю його вже не було в Україні”, – розповідає Інна Кузьміних. 

Разом з тим вона зауважила, що досі ще немає документального, письмового підтвердження екстрадиції чоловіка до Туреччини. 

“Ані прокуратура, ані СІЗО нічого не повідомляють на мої адвокатські запити про місцезнаходження Юсуфа”, – прокоментувала захисниця. У місцевій прокуратурі їй повідомили, що Генпрокуратура України на певному етапі відсторонила місцевих прокурорів від справи і сама почала опікуватися питанням екстрадиції.

“Вони віддали закордонний паспорт Юсуфа в суді його дружині. То виходить, що вони видворили його з країни навіть без паспорта”, – додала вона.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Туреччина ув’язнила рекордну кількість журналістів – Комітет захисту журналістів

Олексій Скорбач наголошує, що екстрадиція без оскарження або рішення суду, яке набрало чинності, є незаконною. Він називає неповідомлення чоловіка про рішення ДМС порушенням його права на захист.

Олексій Скорбач

“Людині повинні повідомити про прийняте рішення, підстави скасування. Він же ж повинен був надати пояснення. Крім того, у іноземця відібрали право оскаржити рішення до вищого органу – ДМСУ та до суду. Таким чином, тут є відверта змова правоохоронних органів та спецслужб України та Туреччини на умисне порушення міжнародного законодавства про захист і порушення внутрішнього законодавства про імміграцію”, коментує правозахисник.

За словами захисниці Інни Кузьміних, 23 липня апеляційна інстанція не змогла розглянути її заяву через відсутність обов’язкового підпису Юсуфа Інана, який засвідчує його поінформованість про оскарження рішення суду першої інстанції.  

“У даному випадку суд, як часто буває, взяв на себе роль статиста та спостерігача і жодним чином не намагався захистити права людини. Адже суддя повинен був встановити всі обставини, чому позбавили права на постійне місце проживання, коли і за яких обставин, хто і яким чином оскаржував або не оскаржував рішення ДМС, чому за таких підстав особі не надали права на надання заяви про статус біженця”, коментує рішення суду правозахисник Олексій Скорбач. 

У коментарі Центру інформації про права людини турецький журналіст Юнус Ердонгу, який 13 років проживає в Україні, повідомив, що боїться за свою безпеку та не виходить із помешкання в Києві. Такі побоювання у нього з’явились після видачі Туреччині Юсуфа Інана.

Раніше видання “Страна.ua” назвало імена п’яти турецьких журналістів, яких, за його інформацією, співробітники Національної розвідувальної організації Туреччини (МІТ) мають вивезти з території України. Страна.ua стверджує, що перелік імен їй передало джерело у Національній поліції України. У ньому також є й журналіст Юнус Ердонгу. 

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко  зауважує, що ситуація з турецьким журналістом Юсуфом Інаном вкрай тривожна й викликає занепокоєння.

“Для міжнародних партнерів НСЖУ, зокрема Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, принциповим є дотримання українською владою прав опозиційних іноземних журналістів, – наголосив Сергій Томіленко. — Наразі ж ми бачимо, що дії українських силовиків є дикунськими: такими були депортація грузинського журналіста Тамаза Шавшішвілі торік, порушення прав азербайджанського журналіста Фікрата Гусейнова весною цього року. І от тепер нова ситуація, яка показує, що Україна – країна небезпеки для опозиційних іноземних журналістів”.

Нагадаємо, за даними ООН, з липня 2016 року, коли в Туреччині сталася спроба військового перевороту, влада звільнила близько 160 тисяч державних службовців різних рангів. Із них понад 50 тисяч звинуватили переважно в держзраді й спробі насильницького повалення державного ладу та ув’язнили. Ув’язненим часто закидали зв’язки із рухом Фетхуллаха Гюлена, на якого Анкара покладає відповідальність за спробу повалити режим Ердогана. Такі дії турецької влади різко критикувала міжнародна спільнота.  
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: