До ЄСПЛ за останні роки надійшло понад 50 справ проти України та Росії від українських добровольців

Дата: 01 Лютого 2018
A+ A- Підписатися

До ЄСПЛ за останні роки надійшло 55 справ проти України та Росії, що пов’язані з подіями на Донбасі у 2014-2015 роках. Переважно це скарги українських добровольців, які потрапили в полон під час Іловайської трагедії.

Про це в інтерв’ю “Українській правді” розповів заступник міністра юстиції, уповноважений з питань ЄСПЛ Іван Ліщина.

Іван Ліщина

“В адвокатів є така тактика – подавати, у тому числі, проти України, яка, відповідно до практики ЄСПЛ, має позитивні обов’язки з захисту своїх громадян. Звісно, ці добровольці не кажуть, що Україна їх катувала чи тримала під вартою. Вони вважають, що влада не провела ефективне розслідування катувань, не зробила все, що від неї належало, щоб якомога швидше звільнити з полону”, – пояснює він.

Серед справ проти України та Росії щодо ефективного розслідування також є скарги осіб, яких катували у Слов’янську в 2014 році, та справа, що стосувалася вбивства бойовиками людини в Краматорську, коли місто не контролювала українська влада, зазначає Іван Ліщина.

“Ми також надіслали уточнюючий запит до ЄСПЛ щодо кількості справ, поданих проти України, проти Росії та тих, де відповідачем є обидві держави одночасно. Наразі ЄСПЛ на цей запит нам ще не відповів”, – додає він.

До ЄСПЛ також надійшло сім скарг від осіб, які проживають у Донецьку. Вони стосуються невиплати пенсій у 2014 році. Є ще вісім випадків, коли “ополченці” подали позов проти України щодо їхнього затримання під час бойових дій.

Іван Ліщина наголошує, що є також чотири справи проти України. Їх подали родичі осіб, які загинули під час падіння літака рейсу МН17 у липні 2014 року. Заявники проживають у Німеччині, з ними працює німецький адвокат, “у якого є зв’язки з російськими компаніями”, зауважує він. “Заяву сформулювали так, що провина України нібито полягає в тому, що вона дозволила цивільним літакам пролітати над своєю територією. На сьогодні рішення немає, будемо дивитися, що скажуть у ЄСПЛ”, – коментує Ліщина.

Також є інформація від українських спецслужб, що російські спецслужби готують масові подання до ЄСПЛ, каже заступник міністра. “Вони вимагають, наприклад, від громадян, які виїжджають до РФ на постійне проживання, писати заяви до ЄСПЛ проти України з різних причин. На наш погляд, вони є очевидним порушенням Європейської конвенції . З боку РФ, це, фактично, глобальне зловживання правом”, – пояснює він.

За даними з реєстру ЄСПЛ на минулий тиждень, на розгляді суду наразі перебуває 4226 індивідуальних скарг, пов’язаних із подіями в Криму або бойовими діями на сході України. З цих справ 257 подано проти Росії, 2997 – проти України, ще 908 – одночасно проти України та Росії.

Станом на 1 січня 2018 року на розгляді ЄСПЛ перебувало приблизно 7100 скарг, що є четвертим показником серед країн-членів Ради Європи.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: