Міграційна служба відмовила у притулку активістці Жанарі Ахметовій та блогерці Ардак Ашим з Казахстану
Дата:
20 Березня 2019
Державна міграційна служба України відмовила в наданні статусу біженця опозиційній блогерці з Казахстану Ардак Ашим та повторно відмовила в притулку казахстанській активістці та блогерці Жанарі Ахметовій.
Про це Центру прав людини “Зміна” повідомили активісти фундації “Відкритий діалог”.

Про відмови ДМСУ правозахисникам стало відомо 15 березня. Водночас минулого року Верховний Суд України визнав незаконним рішення про відмову Ахметовій у наданні статусу біженки та зобов’язав міграційну службу належним чином розглянути її заяву, однак вимогу суду чиновники проігнорували. Виявилося, що рішення про повторну відмову Ахметовій у притулку ухвалили ще в грудні минулого року, але видали документи на руки тільки в березні цього.
За словами правозахисників, Жанара Ахметова і Ардак Ашим стали жертвами політично мотивованого переслідування в Казахстані, а тому в разі екстрадиції чи видворення з України першій загрожують ув’язнення та тортури, а до другої можуть повторно застосувати каральну психіатрію.
“Згідно українського законодавства та ратифікованих Україною міжнародних конвенцій, такі особи мають право на захист. Відмовляючи Ахметовій і Ашим у наданні притулку, Державна міграційна служба України піддає їх небезпеці. Це протирічить міжнародним зобов’язанням України у сфері прав людини”, – наголошують у фундації.
Активісти закликали міграційну службу переглянути своє рішення щодо Ахметової і Ашим та взяти до уваги факти, які вказують на наявність підстав для надання статусу біженця.
“Фундація “Відкритий діалог” звертала увагу на проблему систематичних відмов у наданні притулку в Україні особам, які стали жертвами політично мотивованого переслідування у себе на батьківщині. Відповідно до статистики, у 2018 році суди скасували 39% рішень української міграційної служби, що є показником непрофесіоналізму в роботі даного органу і давно назрілої необхідності його реформування”, – розповіли вони.
Правозахисники закликали українську владу, зокрема Уповноваженого Верховної Ради з прав людини та народних депутатів, звернути увагу на цю проблему.
“Україна не повинна сприяти авторитарним режимам у переслідуванні інакодумців і противників режиму”, – підкреслюють активісти.
Жанара Ахметова – казахстанська журналістка та активістка опозиційного руху “ДВК” (“Демократичний вибір Казахстану”), який влада Казахстану заборонила за звинуваченнями в “екстремізмі”, “розпалюванні соціальної ворожнечі” і “формуванні негативного образу влади”. У 2009 році казахстанський суд засудив Ахметову до семи років в’язниці за звинуваченнями в “шахрайстві”, але відтермінував виконання вироку до досягнення її дитиною 14-літнього віку (до 2021 року). У березні 2017 року вона літаком прибула до України і звернулася до Державної міграційної служби за наданням статусу біженки.
Ардак Ашим – блогерка, активістка ДВК, яка стала жертвою каральної психіатрії в Казахстані. На батьківщині Ардак Ашим звинуватили в публікації у Facebook постів “негативної спрямованості проти влади” та примусово помістили в психіатричну лікарню, де блогерка провела більше місяця. Там Ашим скаржилася на погане самопочуття, що, на її думку, могло бути пов’язане з додаванням у їжу психотропних препаратів, щоб зробити з неї “божевільну”. У травні 2018 року під тиском міжнародної спільноти влада звільнила Ашим із психлікарні. Казахстанський суд ухвалив рішення про те, що “в момент скоєння злочину” Ардак Ашим “перебувала в стані неосудності”, і призначив їй примусове амбулаторне лікування в психоневрологічному диспансері. У червні 2018 року суд додатково призначив їй психіатричну експертизу. Після звільнення Ашим вирішила тікати з Казахстану та просити політичного притулку в Україні.