Міграційна служба відмовила у притулку активістці Жанарі Ахметовій та блогерці Ардак Ашим з Казахстану

Дата: 20 Березня 2019
A+ A- Підписатися
Державна міграційна служба України відмовила в наданні статусу біженця опозиційній блогерці з Казахстану Ардак Ашим та повторно відмовила в притулку казахстанській активістці та блогерці Жанарі Ахметовій.
 
Про це Центру прав людини “Зміна” повідомили активісти фундації “Відкритий діалог”. 
 
Жанара Ахметова і Ардак Ашим
 
Про відмови ДМСУ правозахисникам стало відомо 15 березня. Водночас минулого року Верховний Суд України визнав незаконним рішення про відмову Ахметовій у наданні статусу біженки та зобов’язав міграційну службу належним чином розглянути її заяву, однак вимогу суду чиновники проігнорували. Виявилося, що рішення про повторну відмову Ахметовій у притулку ухвалили ще в грудні минулого року, але видали документи на руки тільки в березні цього. 
 
За словами правозахисників, Жанара Ахметова і Ардак Ашим стали жертвами політично мотивованого переслідування в Казахстані, а тому в разі екстрадиції чи видворення з України першій загрожують ув’язнення та тортури, а до другої можуть повторно застосувати каральну психіатрію.
 
“Згідно українського законодавства та ратифікованих Україною міжнародних конвенцій, такі особи мають право на захист. Відмовляючи Ахметовій і Ашим у наданні притулку, Державна міграційна служба України піддає їх небезпеці. Це протирічить міжнародним зобов’язанням України у сфері прав людини”, – наголошують у фундації. 
 
Активісти закликали міграційну службу переглянути своє рішення щодо Ахметової і Ашим та взяти до уваги факти, які вказують на наявність підстав для надання статусу біженця.
 
“Фундація “Відкритий діалог” звертала увагу на проблему систематичних відмов у наданні притулку в Україні особам, які стали жертвами політично мотивованого переслідування у себе на батьківщині. Відповідно до статистики, у 2018 році суди скасували 39% рішень української міграційної служби, що є показником непрофесіоналізму в роботі даного органу і давно назрілої необхідності його реформування”, – розповіли вони.
 
Правозахисники закликали українську владу, зокрема Уповноваженого Верховної Ради з прав людини та народних депутатів, звернути увагу на цю проблему.
 
“Україна не повинна сприяти авторитарним режимам у переслідуванні інакодумців і противників режиму”, – підкреслюють активісти. 
 
Жанара Ахметова – казахстанська журналістка та активістка опозиційного руху “ДВК” (“Демократичний вибір Казахстану”), який влада Казахстану заборонила за звинуваченнями в “екстремізмі”, “розпалюванні соціальної ворожнечі” і “формуванні негативного образу влади”. У 2009 році казахстанський суд засудив Ахметову до семи років в’язниці за звинуваченнями в “шахрайстві”, але відтермінував виконання вироку до досягнення її дитиною 14-літнього віку (до 2021 року). У березні 2017 року вона літаком прибула до України і звернулася до Державної міграційної служби за наданням статусу біженки. 
 
Ардак Ашим – блогерка, активістка ДВК, яка стала жертвою каральної психіатрії в Казахстані. На батьківщині Ардак Ашим звинуватили в публікації у Facebook постів “негативної спрямованості проти влади” та примусово помістили в психіатричну лікарню, де блогерка провела більше місяця. Там Ашим скаржилася на погане самопочуття, що, на її думку, могло бути пов’язане з додаванням у їжу психотропних препаратів, щоб зробити з неї “божевільну”. У травні 2018 року під тиском міжнародної спільноти влада звільнила Ашим із психлікарні. Казахстанський суд ухвалив рішення про те, що “в момент скоєння злочину” Ардак Ашим “перебувала в стані неосудності”, і призначив їй примусове амбулаторне лікування в психоневрологічному диспансері. У червні 2018 року суд додатково призначив їй психіатричну експертизу. Після звільнення Ашим вирішила тікати з Казахстану та просити політичного притулку в Україні. 
 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter