Ставлення мешканців Донбасу до прав людини вразило правозахисників

Дата: 05 Липня 2017
A+ A- Підписатися

Загальнонаціональне соціологічне дослідження “Права людини в Україні” показало, що тема прав людини в Україні стала дуже модною, але мало хто розуміє, що це насправді таке.

Тетяна Печончик, голова Центру інформації про права людини

Про це голова Центру інформації про права людини Тетяна Печончик заявила сьогодні на міжнародній конференції “Права людини в Україні: точка відліку”.

“Українці виступають за права людини, цінують свободу, кажуть, що є проблема дискримінації. Але якщо запитати конкретно, що ж таке права людини та поставити кілька уточнюючих питань, то виявляється, що значна частина громадян не розуміє, що це таке. Для них це – ідеальні конструкції, це – за все хороше та проти всього поганого…”, – говорить правозахисниця.

За її словами, комплексне дослідження є дороговказом для правозахисників, державних органів та міжнародної спільноти у розбудові стратегій своєї роботи.

Згідно з результатами дослідження, близько половини українців не орієнтуються в питанні походження прав людини. Лише менше половини опитаних українців поділяє думку, що права людини належать їй від народження, ще 5% вважають, що права людини визначаються міжнародними угодами. Інша ж половина опитаних вважає їх джерелом державу, релігію, або взагалі переконані, що кожна людина сама визначає, які в неї права.

 

Тетяна Печончик розповіла про власні висновки, зроблені після отримання результатів дослідження. За її словами, дослідження продемонструвало необхідність посилення формальної освіти у сфері прав людини, формування розуміння концепції прав людини та навичок захисту своїх прав, зокрема.

“Це потрібно робити, починаючи зі школи. Саме школа є можливістю посилити розуміння та сформувати сприйняття прав людини у довгостроковій перспективі”, – каже вона.

Крім того, як зауважує правозахисниця, люди не прагнуть захищати свої права.

“Половина українців, які заявляли, що їхні права порушувались, навіть ніколи не намагались їх захистити. При цьому рівень обізнаності про певні правозахисні інструменти в українців невисокий. Коли порушуються права, то люди радше розповідатимуть про це ЗМІ, ніж звертатимуться до суду, поліції чи Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. На нашу думку, важливою вбачається саме робота з боку державних органів, спрямована на поширення інформації про відповідні правозахисні механізми, та навчання людей тому, як вони можуть відстоювати свої права”, – переконана Тетяна Печончик.

Правозахисницю вразив регіональний аспект дослідження.

“В загальному в опитуванні між регіонами немає різниці, але дуже сильно виділяється Донбас на тлі всіх інших регіонів. У багатьох питаннях люди на підконтрольних Україні територіях мають дуже загострене відчуття цінностей прав людини. Для нас це свідчить, що потрібно враховувати особливості цього регіону при плануванні впровадження певних стратегій, спрямованих на права людини” – сказала голова Центру інформації про права людини.

Згідно з дослідженням, прив’язка прав людини до держави є дещо сильніше вираженою в Західному і Південному регіонах, в той час як на Донбасі виявилася найбільшою, порівняно з іншими регіонами, частка тих, хто вважає ці права притаманними кожній людині від народження; також остання позиція отримала більшу підтримку в Центральному регіоні. Донбас також відрізняється від інших регіонів дуже низьким відсотком тих, хто вважає, що права пов’язані з міжнародними угодами та релігією чи залежать від волі самої людини. Крім того, в цьому регіоні жоден респондент не надав відповіді “Інше” чи “Важко відповісти”, що свідчить про найбільший відсоток сформованості поглядів.

Голова правління Фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна також звертає увагу на те, що саме мешканці сходу виявилися менш толерантними до катувань полонених та до самосуду. 

“Чим далі від фронту, тим більше зростає войовничість, більше схильні до радикалізму”, – говорить вона. 

Загальнонаціональне соціологічне дослідження “Права людини в Україні” провели з 22 жовтня по 6 листопада 2016 року Фонд “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва та фірма “Юкрейніан соціолоджі сервіс” на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО “Центр інформації про права людини” і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Усього було опитано 2 002 респондентів за квотною загальнонаціональною вибіркою, яка за областями України, типами поселення (Київ, обласні центри, інші міста, села), статтю і віком репрезентує доросле населення України (18 років і старше). Опитування проводилось у всіх областях України, м. Києві та контрольованих районах Донецької і Луганської областей. Опитування не проводилось в анексованому Росією Криму, м. Севастополі та окупованих територіях Донбасу. Максимальна випадкова похибка (без урахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,2% з вірогідністю 0,954.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: