Булінг, насильство і неможливість впливати на освітній процес – діти презентували владі дослідження про свої проблеми

Дата: 18 Травня 2018
A+ A- Підписатися

82% опитаних дітей вважають, що влада повинна дослухатись до їхніх думок. 62% дітей хотіли б більше впливати на освітній процес у своїх школах та висловлювати думку щодо нього. Лише 50% дітей довіряють шкільним психологам.

Такі результати всеукраїнського дослідження про дотримання прав дитини “Голоси дітей”, яке було презентовано 16 травня під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму.

Як повідомили Центру інформації про права людини в Коаліції “Права дитини в Україні”, результати дослідження презентували підлітки та молодь.

Вони обговорили з народними депутатами та представниками державних органів стан дотримання прав дитини та проблеми, з якими стикаються діти в Україні.

До дискусії діти готувались близько двох років. Спільно з Коаліцією “Права дитини в Україні” та іншими партнерами вони обрали питання, провели опитування дітей, забезпечивши можливість говорити від імені всіх дітей в Україні.

Найгострішими проблемами, які виявило дослідження, є те, що майже кожна п’ята дитина в Україні потерпала від булінгу протягом останнього року, а майже 50% дітей ставали свідками насильства.

“Залишається проблемою булінг та насильство щодо дітей. Такі предмети, як християнська етика, також створюють умови для виокремлення дітей”, – зазначила 16-річна Анна та закликала дорослих говорити з дітьми про булінг, довіряти словам дитини і захищати своїх дітей.

“Підтримка є необхідною дітям, але водночас лише 50% дітей довіряють шкільним психологам.  Дослідження показує, що діти не знають, куди звернутися по допомогу, коли вони її потребують”, – говорить 16-річна Тетяна.

Молодь висловилась і про сексуальні домагання. За словами 16-річної Варвари, дівчата частіше за хлопців зустрічаються із сексуальними домаганнями, зокрема в громадському транспорті.

Водночас хлопці частіше за дівчат потерпають від фізичного насильства.

Хвилює молодих людей і нерівність у школах.

“В школах продовжується практика збирання грошей на різні заходи дозвілля, що сприяє виділенню дітей, які не мають грошей на ці заходи. На сьогодні в Україні прийнятий закон про інклюзивну освіту, і діти з інвалідністю повинні мати всі можливості для навчання у будь-якій школі, але не в усіх школах можна зустріти т’ютора або помічника вчителя”, – зазначила 18-річна Ілона.

62 % дітей говорять про те, що хотіли б мати більше можливостей впливати на освітні процеси у своїх школах та висловлювати думку щодо них. Також діти хочуть висловлювати свої думки стосовно шкільних правил та норм.

“Потрібно інформувати дітей про їхнє право на участь у шкільному самоврядуванні, про можливість брати участь в обговореннях питань, що стосуються дитини, інформувати дорослих, зокрема вчителів, про право дитини вільно висловлювати свої погляди”, – зазначила 14-річна Злата.

82% опитаних вважають, що влада України повинна дослухатись до думок дітей. Зокрема, впроваджувати різні форми представництва інтересів дитини, створювати дієві механізми врахування думки дітей у процесі ухвалення рішень. Такими механізмами можуть бути молодіжні та дитячі ради, опитування дітей з подальшим висвітленням результатів для широкої аудиторії.

У той же час хвилювання через школу і навчання є поширеним серед дітей. 

“Дві дитини з трьох упродовж року відчували стрес через навчання. Ця ситуація також уособлюється через булінг, що вже став частиною шкільного життя”, – підкреслила 15-річна Анна.

Також підлітки вважають, що інформування дітей про їхні права в школах відбувається неефективно.

“У школах викладають правознавство та проводять різні заходи для повідомлення дітям про їхні права, але всі ці заходи не є ефективними, загалом через відсутність у дорослих розуміння прав дитини”, – говорять учасники зустрічі.

При цьому 72% опитаних дітей бачать своє майбутнє позитивно, але не завжди в Україні.

Так, 17-річний Ярослав зауважив, що “46% дітей не впевнені в тому, що зможуть працевлаштуватися за здобутою освітою”.

У засіданні Комітету взяли участь народні депутати, Уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба, представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Аксана Філіпішина, заступник міністра соціальної політики з питань європейської інтеграції Олександра Чуркіна, представники державних та громадських організацій.

Більшість присутніх підтримала необхідність вирішення проблем, які озвучили діти.

Голова комітету Артур Палатний наголосив, що Комітет часто розглядає законопроекти, які стосуються прав дитини, і діти можуть брати участь у таких засіданнях.

“Голоси дітей” – це всеукраїнське дослідження щодо стану дотримання прав дитини в Україні, проведене у 2017 році групою молодих людей у віці 14-19 років спільно з Коаліцією “Права дитини  в Україні”, Українською асоціацією маркетингу за підтримки Жіночого консорціуму України, Save the Children International та Уряду Швеції. За результатами дослідження були підготовлені звіт та рекомендації. Звіт враховує погляди дітей щодо дотримання їхніх прав і висвітлює наступні теми: повага до поглядів та думки дитини, право почуватися безпечно, зростати за різних обставин (дотримання принципу недискримінації), право на освіту, бачення дітьми свого майбутнього. Звіт за дослідженням можна знайти за посиланням.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter