Зауваження Центру інформації про права людини до Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї

A+ A-

Зауваження Центру інформації про права людини

до Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї

щодо покращення доступу іноземних журналістів, правозахисників та адвокатів до Криму

 

(Постанова Кабінету Міністрів України

від 4 червня 2015 р. № 367 зі змінами від 16 вересня 2015 р. (постанова №722)

 Передбачити повідомний, а не дозвільний принцип порядку в’їзду іноземних журналістів, правозахисників та адвокатів до Криму. Іншими словами, якщо іноземному громадянину, який є адвокатом, журналістом чи правозахисником, не заборонено в’їзд на територію України, він може їхати до Криму, додатково повідомивши про це уряд України за встановленою формою. Це може бути он-лайн-система (он-лайн форма) чи система повідомлень щодо мети поїздки, які можна вручити ДПС або он-лайн, або в день перетину пункту пропуску (адміністративного кордону з окупованим Кримом).

  1. У випадку неможливості повідомного принципу – продумати та напрацювати систему спрощених дозволів/рекомендацій для міжнародних правозахисних місій та окремих правозахисників/журналістів/адвокатів, метою поїздки на окуповані території яких є моніторинг та захист прав людини, а також висвітлення ситуації в Криму. Важливо: суворий захист інформації щодо отримання іноземцем такого дозволу (особливо, якщо йдеться про громадян РФ).

  2. Розширити перелік підстав для отримання дозволів іноземцями (п. 21 Порядку) – наприклад, у чинному порядку, який містить вичерпний список категорій іноземців, не вказано адвокатів, кінодокументалістів, науковців, дослідників тощо, присутність яких в Криму важлива для документування та висвітлення ситуації з правами людини. В ідеалі – зробити список підстав відкритим. Принцип: варто визначати не перелік осіб-іноземців, яким дозволено в’їзд, а виключний перелік підстав для відмови щодо допуску іноземців на окуповану територію.

  3. Важливо залишити: письмове рішення про відмову в перетині пунктів пропуску, що виносяться працівниками ДПСУ. Проте й процедура та форма рішення також потребує певних правок (раніше вносили їх на розгляд ДПСУ) – необхідно більш чітко визначити вичерпний перелік підстав для відмови й як наслідок необхідність вказування в самому рішенні чіткі причини відмови з посиланням на норму закону.

  4. Спростити порядок подачі документів для повідомлення/отримання дозволу для в’їзду до Криму, зокрема, надавши можливість подавати заяву не українською, а іншою іноземною мовою (наприклад, англійською) і також дозволивши подавати документи через дипломатичні/консульські представництва України за кордоном та онлайн.

 Деяка корисна інформація:

http://helsinki.org.ua/index.php?id=1434509741

http://www.kmu.gov.ua/control/ru/cardnpd?docid=248222450

http://humanrights.org.ua/material/novij_barjer_pri_vjizdi_v_krim__vid_kamenjariv_kabminu

http://krymsos.com/2015/06/22/analiz-poriadka-viezda-i-vyezda-iz-kryma/