США вводять санкції проти суддів МКС: у чому справа?

Дата: 19 Березня 2019
A+ A- Підписатися

США анулювали візи представників Міжнародного кримінального суду, які, на думку Вашингтона, діють політично вмотивовано, переслідуючи американських громадян через їхню участь у військовій місії США в Афганістані.

Про ситуацію розповідає видання The Guardian.

Державний секретар США Майкл Помпео

Державний секретар США Майкл Помпео заявив, що візові обмеження запроваджуються проти представників Міжнародного кримінального суду та інших іноземних осіб, “чиє перебування або запланована діяльність у Сполучених Штатах спричинить серйозні потенційно негативні зовнішньополітичні наслідки”.

“Ми рішуче налаштовані захищати американських і союзних військових та цивільних від страху перед несправедливим переслідуванням за дії, які були вжиті з метою захисту нашої великої нації. Ми мали побоювання, що суд може зрештою чинити політично мотивоване переслідування американців, і наші побоювання справдилися. Ми готові вжити додаткових заходів, включно з економічними санкціями, якщо МКС не змінить свого курсу”, – заявив він.

У свою чергу МКС та міжнародні правозахисні організації вже розкритикували заяву Помпео. 

“МКС як суд продовжуватиме робити свою незалежну роботу”, – наголосили в суді. 

Виконавчий директор правової ініціативи “Відкрите суспільство” Джеймс Голдстон сказав, що зауваження Помпео відобразили думку адміністрації про те, що міжнародне право має значення “тільки тоді, коли воно узгоджується з національними інтересами США”

“Тиск на міжнародних судових осіб за те, що вони виконують свою роботу, підриває глобальні зусилля з притягнення до відповідальності винуватців за такі тяжкі злочини, як катування і масові вбивства”, – наголосив він.

Директор з напряму міжнародної юстиції організації Human Rights Watch Річард Дікер, коментуючи заяви Помпео, підкреслив, що запровадження санкцій США є “спробою знущатися із суддів та перешкоджати справедливості для жертв війни в Афганістані”, а також “відвертим презирством до верховенства права”.

Як відомо, військову операцію під назвою “Незламна свобода” в Афганістані США почали ще у 2001 році як відповідь на теракт 11 вересня, унаслідок якого загинули майже 3 тисячі осіб. Військові сили Сполучених Штатів діяли відповідно до резолюції Ради Безпеки ООН від 20 грудня 2001 року та мали на меті повалити режим талібів, звільнити від нього територію Афганістану та взяти в полон і судити учасників “Аль-Каїди”, яка взяла на себе відповідальність за теракт 2001 року.

Починаючи з 2011 року американські військові почали залишати територію країни, а у 2014 році найтривалішу війну в історії США закінчив президент Барак Обама. Водночас фактично війна продовжилась, але під іншою назвою – “Страж свободи”. 

“Завдяки винятковим зусиллям наших чоловіків і жінок у формі військова операція в Афганістані завершується, а разом з нею закінчується найтриваліша війна в історії Америки”, – казав тоді очільник США. 

Міжнародний кримінальний суд офіційно звернув увагу на ситуацію в Афганістані ще у 2016 році. За твердженнями слідчих, американські військові та члени ЦРУ, ймовірно, скоїли воєнні злочини, коли катували затриманих в Афганістані. Вже в листопаді 2017 року прокурор МКС Фату Бенсуда, як повідомляло “Радіо Свобода”, оголосила, що вона вимагатиме дозволу суддів МКС для розслідування ситуації в Афганістані. Оскільки країна є державою-учасницею Міжнародного кримінального суду, суд може вимагати юрисдикції щодо будь-яких воєнних злочинів, геноциду чи злочинів проти людяності, скоєних в Афганістані після 1 травня 2003 року. 

Слідчі МКС шукають сліди злочинів американських військових у країні з 2016 року

 ДОВІДКА. МКС – міжнародний орган, до компетенції якого входить переслідування осіб, відповідальних за геноцид, воєнні злочини і злочини проти людяності. Він був створений 2002 року згідно з Римським статутом. До юрисдикції суду приєдналися 123 країни. Ці країни-члени охоплюють всю Південну Америку, майже всю Європу, більшість країн Океанії та близько половини Африки. Ще 31 країна підписала, але не ратифікувала Римський статут; серед них і Україна. Водночас США не приєдналися до МКС та систематично виступали проти створення такого органу. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter