Негайно припинити переслідування адвокатів в окупованому Криму!

A+ A-

Протягом останніх двох днів у Криму розгорнулася справжня атака на адвокатів, які виконують свої професійні обов’язки та  захищають права громадян України на окупованому півострові.

Так, 25 січня співробітники ФСБ затримали адвоката Миколу Полозова в Сімферополі. Це сталося відразу після прильоту Полозова з сесії ПАРЄ, на якій він доповідав про політичні переслідування в Криму. Співробітники ФСБ відвезли його для проведення допиту в якості свідка у справі Ільмі Умерова. Полозов є адвокатом у цій справі і не має права давати свідчення у цій справі як свідок. Миколу Полозова відпустили за 2,5 години.

Наступного дня, 26 січня, вранці стало відомо про затримання представниками “Центру з протидії екстремізму” МВС РФ (Центру Е) адвокатів Едема Семедляєва та Еміля Курбедінова, що прямували до Бахчисараю для надання правової допомоги родині активіста Салієва, до яких зранку прийшли з обшуком. Авто адвокатів зупинили співробітники ДПС, пославшись на “перевірку по базі”. Після цього приїхали співробітники “Центру Е”, які заявили про адміністративне затримання Еміля Курбедінова.

Курбедінов тривалий час перебував у “Центрі протидії екстремізму”, в подальшому був доставлений до “Залізничного районного суду” м. Сімферополя для розгляду адміністративної справи. За повідомленням його адвоката Джеміля Темішева, Курбедінову інкримінують розповсюдження екстремістських матеріалів, а саме ст. 20.3 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ, за що передбачений штраф або 15 діб адміністративного арешту.

Тим часом, в офісі адвокатів Курбедінова та Семедляєва були проведені незаконні обшуки, представники силових підрозділів вилучили всю офісну техніку, носії інформації, які містять адвокатську таємницю. Обшук також проводився в адвоката вдома.

На наше глибоке переконання, такі дії спецслужб РФ на території України мають всі ознаки політичних переслідувань, прямо пов’язані із правозахисною діяльністю адвоката та спрямовані на перешкоджання його професійній діяльності, позбавлення можливості захисту прав громадських активістів  та залякування інших борців за права людини.

Правозахисні організації висловлюють обурення незаконними діями представників окупаційної влади Криму та закликають до негайного та безумовного звільнення адвоката Курбедінова.

Правозахисники також нагадують про міжнародні стандарти у галузі гарантій адвокатської діяльності  і вимагають забезпечити дотримання таких гарантій щодо усіх адвокатів, які захищають жертв порушень прав людини та політично переслідуваних на Кримському півострові.

Ми наголошуємо, що, переслідуючи та залякуючи Миколу Полозова, Еміля Курбедінова та інших правозахисників та адвокатів в Криму, окупаційна влада не лише здійснює тиск на адвокатів та перешкоджає їх діяльності, а й позбавляє мешканців Криму і без того малої можливості захищати свої права.

Відтак, ми звертаємося з проханням вжити негайних заходів із реагування на репресії проти незалежних адвокатів в окупованому Криму:

Уряд України, передусім, Міністерство закордонних справ України – виступити із вимогою негайно звільнити адвоката Еміля Курбедінова, а також з вимогою припинити його переслідування та переслідування й порушення прав інших українців з політичних мотивів.

Міжнародні неурядові правозахисні організації: Amnesty International, Freedom House, Human Rights Watch, Front Line Defenders, Human Rights House Network та інші – публічно заявити про неприпустимість переслідування адвокатів та правозахисників, а також звернутися з проханням про реакцію до відповідних міжнародних інституцій та уповноважених осіб.

Міжнародні міжурядові організації – Раду Європи, Організацію з безпеки і співробітництва в Європі, Організацію Об’єднаних Націй – засудити дії окупаційної влади РФ у Криму щодо переслідування адвокатів та правозахисників, звернутися до влади РФ з вимогою звільнити Еміля Курбедінова та зупинити переслідування адвокатів, а також застосувати персональні санкції до осіб, причетних до переслідувань адвокатів та правозахисників в Криму.

Аркадій Бущенко, Українська Гельсінська спілка з прав людини

Тетяна Печончик, Центр інформації про права людини

Ольга Скрипник, Кримська правозахисна група

Марія Томак, Медійна ініціатива за права людини

Євген Захаров, Харківська правозахисна група

Євгенія Закревська, адвокат

Таміла Ташева, Громадянська організація “Крим SOS”

Олександра Матвійчук, Центр Громадянських Свобод

Ескендер Барієв, Кримськотатарський Ресурсний Центр