Недискримінація збільшує продуктивність працівників в компаніях
Виступ виконавчого директора ВБО “Точка опори” Богдана Глоби під час презентації першого дослідження “Український індекс корпоративної рівності”.
З першої роботи мене звільнили саме через мою сексуальну орієнтацію. Я працював в будівельній компанії переважно з чоловічим колективом.
В якийсь момент колектив зрозумів, що я інакший. Я не ходжу в бари дивитись футбол, не ходжу на дискотеки. Мені дуже прозоро натякнули, щоб я пішов з компанії, тому що в традиційному колективі іншим чоловікам незручно працювати з геями.
В той момент я зрозумів, що коли людину звільняють не через її професійні якості, не через те, що вона зробила якусь помилку для компанії, а суто через те, що вона відрізняється від інших – це несправедливо.
Тоді я насправді не знав, що з цим робити. Я просто це пережив в собі. Однак у 2012 році я навчався у США, і коли я говорив, що в Україні гея можуть звільнити через інакшість, то мені розповіли про практику впровадження політики рівності в бізнесі – коли HR-менеджери навчають колектив бути толерантним до інакшості.
Звісно, персонал не може бути однаковим. Всі люди різні. Але фокус роботодавця має полягати в тому, щоб об’єднати досить різних людей і створити для них такі умови праці на робочому місці, коли б кожен працівник, незалежно від своєї статі, раси, кольору шкіри, сексуальної орієнтації, інвалідності тощо, почувався безпечно і прийнятим в колективі.
В цей момент я зрозумів, що це має бути впроваджено і в Україні.
За 2015 рік понад 2 000 представників ЛГБТ-спільноти попросили притулок у США через переслідування в Україні. Їх переслідували, інколи застосовуючи фізичне насильство.
Це дуже страшна цифра. Це не просто більше 2 000 людей. Кожна людина була частинкою нашої економіки, перспективою. Це була людина, яка могла б тут жити, працювати і створювати додаткову вартість нашій країні і економічний добробут.
В цьому році опублікували два цікавих дослідження. Дослідження американської агенції з економічного розвитку твердить, що у країнах з перехідною економікою, де захищені права ЛГБТ на законодавчому рівні, ВВП вищий, ніж у тих країнах, де немає заборони дискримінації за ознаками сексуальної орієнтації.
Водночас дослідження Світового банку каже, що забезпечення права вразливих спільнот додає 3% до ВВП. Тобто забезпечення прав жінок, рівних умов просування, забезпечення прав ЛГБТ, забезпечення прав людям з інвалідністю тощо, підвищує економічні показники країни.
Ми розробили критерії недискримінації працівників. З ними роботодавець буде чітко розуміти, що йому треба зробити на робочому місці, аби кожному працівнику було комфортно, безпечно і працювалось із задоволенням, аби він йшов на роботу і подвоював свій результат. Від цього виграє як працівник, так і роботодавець.
Політика рівності і недискримінації, а також заборона дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації – це не завжди про сексуальні меншини. Це має працювати і в зворотньому напрямку, коли, наприклад, ЛГБТ-організація бере до себе працівника гетеросексуальної орієнтації через те, що він професіонал, а не через його орієнтацію. В цьому році в нашій ЛГБТ-організації “Точка опори” кількість гетеросексуальних працівників перевищила кількість представників ЛГБТ-спільноти.
Ми побачили, що в Україні є дуже багато компаній, у яких є ці політики. Ми провели низку тренінгів у різних компаніях, переважно в американських або європейських. Я мрію, щоб через декілька років кількість компаній з українським капіталом у нашому індексі переважила іноземні компанії.
Ми не публікуємо назви компаній, з якими співпрацюємо. Компанія може пройти цей індекс анонімно, поставивши в опитуванні галочку, що вона хоче цей індекс тільки для себе, аби зрозуміти, наскільки вона відповідає критеріям недискримінації. Ми пішли на це спеціально. Бізнес-компанії вперше побачили ці критерії. Абсолютно логічно, що більшість із них не відповідали їм.
Я не бачив жодної негативної реакції на індекс. Було багато нерозуміння. Дуже багато HR-менеджерів вперше про це чули, і нам потрібно було дуже багато пояснювати переваги політики рівності. Багато бізнес-компаній дивляться на політику рівності в контексті соціальних стандартів, як на безкоштовний абонемент в басейн чи в спортзал. Вони дивляться на політику рівності з точки зору видатків. Ось це є перешкодою для її впровадження. В Європі, в Америці на це дивляться як на перевагу, адже компанія таким чином краще залучає нових співробітників.
Але у нас не було мети покарати цим індексом погані компанії. Ми показуємо найкращих. Тому ми пояснювали, що компанії самі можуть обрати, чи хочуть вони потрапити у публікацію чи ні. Багато компаній почали шлях запровадження рівності. Їх ви не побачите у списку компаній. Але я впевнений, що вони будуть в наступному.
Політика рівності – це не просто соціальний стандарт для компанії. Це філософія. Можливо, зараз для вас це буде тимчасовою матеріальною витратою, але стратегічно це буде величезний прибуток з точки зору людського капіталу, а не з точки зору витрат на тренера. Адже споживачі оцінюють компанії не тільки за вартістю продукції, а ще й за іншими критеріями: країною походження, наявністю політики рівності тощо.