“Вполюй відьму! Звільни відьму!”: активісти показали, як правильно не карати за наркозалежність

Дата: 26 Червня 2018 Автор: Ольга Падірякова
A+ A- Підписатися

У Києві під стінами Кабінету Міністрів пройшла акція “Підтримай. Не карай!”, учасники якої закликали владу змінити надмірно репресивну політику щодо наркозалежних людей.

Як передає кореспондентка Центру інформації про права людини, участь в акції взяли близько 30 людей: активісти, які мають досвід наркотичної залежності, представники громадських організацій, правозахисники. 

Організатори акції, серед яких Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю “ВОЛНА”, благодійний фонд “Альянс громадського здоров’я”, Євразійська мережа людей, що вживають наркотики (ENPUD), МБО “Мережа 100% життя”, клуб “Еней”, стверджують, що сьогоднішня акція в рамках Глобальної кампанії “Support. Don’t Punish” проходить у 205 містах 93 країн. В Україні, окрім Києва, акція пройшла в Одесі, Полтаві, Сумах та Івано-Франківську.

Учасники тримали плакати з написами: “Хворобу лікують”, “Не суди, да не судим будешь”, “Хвороба – не злочин”, “Хочу жити”.

У ЧОМУ ПРОБЛЕМА?

За словами асоційованого директора благодійного фонду “Альянс громадського здоров’я” Павла Скали, в Україні наразі найгірша і найрепресивніша політика щодо наркозалежних людей у цій частині світу.

Павло Скала

“Адже ніде немає такої ситуації, коли за зберігання наркотиків для власного вживання людину можуть відправити до тюрми на 3 роки. У нас це рівень, з якого починається криміналізація наркозалежності. Це частина 1 статті 309. Цей рівень навіть у 100 разів нижчий, ніж у сусідній Російській Федерації, і в 600 разів нижчий, ніж у Німеччині”, – говорить Павло Скала.

Він повідомив, що лише протягом 2017 року в Україні засуджено за незаконне зберігання наркотиків майже 9 тис. людей, з них 6,6 тисячі отримали кримінальну судимість за зберігання наркотиків для власного вживання, за що в більшості країн Європейського Союзу взагалі не передбачена кримінальна відповідальність.

Скала також наголосив, що наразі в Україні ще з радянських часів функціонує система наркологічного обліку, яка передбачає безперешкодний обмін інформацією про наркозалежних осіб між лікарями та правоохоронцями, що є порушенням Конституції України та низки міжнародних конвенцій.

Антон Басенко

“Замість боротьби з тяжкими злочинами десятки тисяч правоохоронців, мільйони гривень бюджетних коштів щоденно відволікаються на системне кримінальне переслідування тисяч наркозалежних людей, які зберігають наркотики для особистого вживання через свою хронічну залежність. Ціла армія прокурорів, суддів та працівників пенітенціарної системи щоденно залучені до цієї вкрай неефективної каральної системи “протидії незаконному обігу наркотиків”, вибудованої ще на радянських підходах. Ми закликаємо уряд України припинити полювання на відьом, декриміналізувати наркозалежних людей та зробити наркополітику дійсно ефективною та прогресивною”, – зазначає голова правління Всеукраїнського об’єднання людей з наркозалежністю “ВОЛНА” Антон Басенко, який має понад 20-річний досвід вживання наркотиків та є одним з перших пацієнтів замісної терапії в Україні.

ВОНА НЕ ВІДЬМА, А ДІВЧИНА, ЩО ХВОРІЄ

Активісти розіграли мінівиставу, під час якої наркозалежну людину представники влади переслідували, наче відьму в середньовіччі.

За сценарієм, поліцейський шукає і знаходить “жертву” – наркозалежну дівчину, яку оголошують відьмою. Дівчина намагається сказати, що вона не відьма, а просто хворіє на наркозалежність, але її не слухають і тягнуть на вогнище. Біля вогнища, як інквізитор, стоїть суддя. Дівчину прив’язують ланцюгами до стовпа. Але ведуча пропонує врятувати її, бо ж вона насправді не відьма.

Учасники спільноти наркозалежних людей, аби врятувати дівчину, спочатку йдуть до поліції, потім до депутата. Депутата переконують, що більш ліберальна наркополітика буде економічно вигіднішою. Потому активісти збирають підписи під петицією із закликами скасувати “спалення відьми”. Зрештою депутати ухвалюють відповідне рішення і “спалення” скасовують. 

ЩО ЗРОБИТИ, АБИ ПРИПИНИТИ “ПОЛЮВАННЯ НА ВІДЬОМ”

Активісти і правозахисники закликають уряд: скасувати покарання за зберігання наркотиків не з метою збуту; збільшити дозволену кількість речей, які людина може носити із собою; замінити кримінальне покарання для людей, що вживають наркотики, на адміністративне.

Аби декриміналізувати наркозалежність, потрібно внести правки до Кримінального кодексу, які скасують покарання в частині 1 статті 309.

“Нібито в Україні не карають за вживання наркотиків, але карають за купівлю та зберігання, тож карають і всіх, хто вживає. Не треба нас карати, дайте нам доступ до лікування”, – говорить один з активістів.

Наприкінці акції її учасники випустили в небо чорні повітряні кульки, аби вшанувати пам’ять тих, хто помер через репресії щодо наркозалежних людей.

А гурт “П’ятий прихід” виконав кілька композицій, у яких розказав про життя і виклики наркозалежних людей у сучасній Україні.

 

Фото: Ольга Падірякова

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: